ABD'den Kuzey Kore 'yeni füze motoru denedi' iddiası

ABD'den Kuzey Kore 'yeni füze motoru denedi' iddiası

ABD Kuzey Kore'nin ABD'ye ulaşma kapasitesindeki bir balistik füze geliştirme çalışmaları kapsamında yeni bir roket motoru denediğini iddia etti.

BBC Türkçe’nin haberine göre, ABD'li yetkililer, Kuzey Kore'nin ABD'ye ulaşma kapasitesindeki bir balistik füze geliştirme çalışmaları kapsamında yeni bir roket motoru denediğini iddia etti.

Açıklama, Washington ile Pyongyang arasındaki, Kuzey Kore'nin nükleer silah geliştirme programıyla ilgili gerilimin yükseldiği bir süreçte geldi.

ABD'de Donald Trump yönetimi, konuyu hükümet gündeminin en üst sıralarına yerleştirmiş durumda.

Bazı haber ajanslarına konuşan ve isim vermeyen ABD'li yetkililer, son motor denemesinin Perşembe günü yapıldığını ve bunun, ABD'ye ulaşabilecek kıtalararası balistik füze motorunun üretiminin bir aşaması olabileceğini belirtti.

Kuzey Kore'nin hâlihazırda üretebildiği füzeler, ABD'nin askeri gücünün de bulunduğu Güney Kore ve Japonya'ya ulaşma kapasitesine sahip.

Ancak Kuzey Kore'nin, ABD'ye ulaşabilen füze geliştirmede ne aşamada olduğu bilinmiyor.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Çarşamba günü, 'Çin'in bölgedeki yeni gerilimleri önlemek istiyorsa Pyongyang'a daha fazla diplomatik baskı uygulaması gerektiğini' söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore krizini diplomatik yollarla çözmek istediğini söylemekle birlikte daha önce yaptığı bir açıklamada, 'çok büyük bir çatışmanın mümkün olduğunu da' belirtmişti. (DIŞ HABERLER)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Haziran 2017 09:42
www.evrensel.net
ETİKETLER Kuzey KoreABDfüze

1 yorum yapılmış

  1. ALASÖZ 3 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Dünyadaki silahlanma yarışı tehlikeli boyutların üzerinde çoktandır. Silah gücüne sahip ülkeler kendi güvenliklerini ileri sürerek sürekli silah ve savaş güçlerini artırmakta ve geliştirmekte iken aynı zamanda rakip ülkelerin silahlanmasını da aynı gerekçe ile engellemeye çalışmaktalar ancak kendi güvenlikleri olunca sorun, bütün ülkeler için geçerli bir hale dönüşüyor iş ve bütün ülkeler bir yolunu bulup silahlanma yarışına dahil oluyor. Bu durum güvenlik gerekçesinin aslında ne kadar boş olduğununda göstergesi çünkü, eğer sadece güvenlik gerekçesi ise karşı çıkılan aynı gerekçenin bütün ülkeler içinde geçerli olduğunu kabul etmek gerekir aksi ise zaten bilinen şeydir; pazar alanlarını artırmak ve engel olmaya çalışanlara karşı dişini göstermek.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.