Körfez ülkelerinden Katar'a: Türkiye'nin askeri üssünü kapat

Körfez ülkelerinden Katar'a: Türkiye'nin askeri üssünü kapat

Körfez ülkeleri, Katar'la ilişkilerin normale dönmesi için 13 talepte bulundu. Talepler arasında Türkiye'yi ilgilendiren maddeler de var.

Katar'la tüm diplomatik ve ekonomik ilişkilerini kesen Suudi Arabistan'ın öncülüğündeki ülkeler, Doha yönetimine aralarında Türkiye'nin el Rayyan askeri üssünü kapatmasını da içeren 13 talep sıraladı.

Associated Press'in haberine göre listede Katar merkezli ve uluslararası yayın yapan El Cezire televizyonunun kapatılması, Yemen'de Husilere mali desteğin kesilmesi, İran ile diplomatik ilişkilerin dondurulması, "terör örgütü" olarak kabul edilen grup ve hareketlere maddi desteğe son verilmesi gibi maddeler de yer alıyor. Bu örgütler Müslüman Kardeşler, Hizbullah, IŞİD ve el Kaide olarak sıralanıyor.

Türkiye üssünün kapatılmasının yanı sıra, Türkiye ile askeri iş birliğinin de sona erdirilmesi istendi.

Talepler, ilişkilerin normalleşmesi için aracılık rolünü üstlenen Kuveyt tarafından Katar'a iletildi. Taleplerin karşılanması için Katar'a 10 günlük süre verildiği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

5 Haziran günü Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn, Katar'la diplomatik ilişkilerini kesme kararı almıştı. Bu ülkeler, Katar'ı IŞİD, Müslüman Kardeşler, el Kaide ve İran destekli gruplar dahil bölgedeki terörist grupları desteklemekle suçlamıştı.

TSK, DÜN 5 ZIRHLI ARAÇ VE 23 PERSONEL GÖNDERDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) dün yaptığı yazılı basın açıklamasında, "Türkiye ile Katar arasında askeri eğitim, işbirliği ve birlik konuşlandırılması kapsamında yapılan hukuki düzenlemeler çerçevesinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Katar’da birlik konuşlandırması sürecinin bir parçası olarak, 22 Haziran 2017 günü saat 08.00’de 5 zırhlı araç ve 23 personelin Doha’ya intikali tamamlanmıştır. Bundan sonra da faaliyetler planlandığı şekilde uygulanmaya devam edilecektir" demişti.

KATAR: DIŞARINDAN DİKTE EDİLEN HİÇBİR ŞEYİ KABUL ETMEYECEĞİZ

Körfez ülkelerinin bir kısmının ‘terör desteklediği’ gerekçesiyle abluka uyguladığı Katar iddiaları reddederek dışarıdan dikta edilen hiçbir şeyi kabul etmeyeceğini bildirdi.
 

(DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Haziran 2017 14:49
www.evrensel.net

2 yorum yapılmış

  1. Kadir demir 3 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Aman ha t.cumhuriyeti bu arap ülkelerini ciddiye almamalı o üssü açması elzemdir ve turkiyenin herkese haddini bildirmelidir bu sebeple bu bölgenin bölge gücü olduğunu herkese hissettirmelidir herkes abd. Deyil türkiyedir güç

  2. Kadir demir 3 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Turkiyenin bölgede amerika prangasindan kurtulması gerekmektedir aksi takdirde yapacağımız her şeyin boşa çıkacaktır sadece ortadoğuda deyil dünyada onun için bunu amerikaya hissettirip bu davranışından vazgeçmezse turkiyenin yeni politika üretme mecburiyetinde ondan sonrasını amerika dusunmeli

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.