23 Haziran 2017 03:43

Ölümlü kazaya neden olan polis, serbest bırakıldı

Hüseyin Aksu’ya otomobil ile çarparak ölümüne neden olan polis Cumali Yenilmez, iyi hal indirimi ve ceza ertelemesi ile serbest bırakıldı.

Paylaş

Felat BOZARSLAN

Diyarbakır’da 2014 yılında, Halk Sağlığı Müdürlüğü Personel Şube Şefi 51 yaşındaki Hüseyin Aksu’ya otomobil ile çarparak ölümüne neden olan, dönemin 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı’nın koruma polisi Cumali Yenilmez’e alt sınırdan ve iyi hal indirimi uygulanarak, 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Sanık polisin yeniden suç işlemeyeceği kanaati ve hayatını kaybeden Hüseyin Aksu’nun oğlu Çetin Aksu’nun suç nedeniyle doğrudan oluşan somut, hesap edilebilir maddi zararının bulunmaması nedeniyle cezanın ertelenmesine hükmedildi.

Diyarbakır’da 8 Ocak 2014 günü meydana gelen olayda, 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı’nı evine bırakıp dönen koruma polisi Cumali Yenilmez, Elazığ Bulvarı üzerinde yolun karşısına geçmeye çalışan Halk Sağlığı Müdürlüğü Personel Şube Şefi Hüseyin Aksu’ya çarptı. Hüseyin Aksu olay yerinde yaşamını yitirirken, Cumali Yenilmez ifadesi alındıktan sonra, savcılığa çıkarılmadan serbest bırakıldı. Şüpheli Cumali Yenilmez, polis merkezindeki ifadesinde hızının 50- 60 kilometre olduğunu iddia ederken, görgü tanığı Abdullatif Yurtsever ise aracın 90 kilometre civarında hızla seyrettiğini söyledi. 

  • Hüseyin Aksu

MOBESE SİLİNMİŞ

Olaydan bir gün sonra savcılığa başvuran Avukat Gevriye Atlı Mobese görüntülerinin incelenmesini isterken, savcılığın kazadan bir ay sonra istediği Mobese kayıtlarının silindiği ortaya çıktı. Trafik polisi, bilirkişi ve Adli Tıp Trafik İhtisas Dairesi raporunda ise hayatını kaybeden Hüseyin Aksu’nun asli, sürücünün ise kısmi kusurlu olduğu belirtildi.

‘HUKUKSUZLUK VAR’

İddianamenin kabul edilmesinin ardından tutuksuz sanık Cumali Yenilmez’in yargılaması 6’ıncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Sanığın katılmadığı ilk duruşmada söz alan ailenin avukatı Gevriye Atlı, sanık polis memurunun mahkeme başkanının şoförü ve koruması olduğu için baştan beri korunduğunu ve hukuksuzluk yapıldığını ileri sürdü. Avukat Atlı, “Sanık, polis merkezinde ifadesi alınıp serbest bırakılmıştır. Olay yerindeki Mobese görüntüleri ve araca tedbir konulmasını istememize rağmen kabul edilmemiştir. Mobese görüntüleri silinmiştir. Raporu hazırlayan bilirkişi, adliye çalışanı trafik polisidir” dedi.

TATİLDE OLDUĞU İÇİN DURUŞMAYA KATILMADI

Tatilde olduğu için ilk duruşmaya katılmayan sanık polis memuru, daha sonra mahkemeye başvurarak mağdur taraf olmadan ifade verdi. Olay günü saatte 50- 60 kilometre hız yoluna devam ettiğini savunan Yenilmez şöyle dedi: “O sırada maktülün yoldan koştuğun gördüm. Frene ve kornaya bastım. Bir kaç saniye sonra kaza oldu. Maktulü görmem ve kaza arasında 2 saniye zaman geçti. Maktül koyu renk giyinmişti ve yol aydınlatmaları yanmıyordu. Maktül cama çarpıp, geriye düştü. Olayın şokundan başsağlığına gidemedim. Bir süre sonra da ailesi gitmemi istemediler.” (Diyarbakır/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Sur'daki yıkımlar tarihi ve insanlığı eksiltiyor'

SONRAKİ HABER

Tüm Bel Sen İzmir Şube: Şeffaf ve katılımcı bir yöntem izleyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...