22 Haziran 2017 18:56

Veli Ağbaba: Göz dikmedikleri hafta sonu tatili kalmıştı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, hükümetin yasal düzenlemeyle işçilerin zorunlu haftalık tatilini kaldırılmasına tepki gösterdi.

Paylaş

TBMM Genel Kurulunda tüm tepkilere rağmen AKP Milletvekillerinin oylarıyla kabul edilen ‘Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Kanunu’ başta işçilerin zorunlu haftalık tatilinin kaldırılması olmak üzere çalışma yaşamıyla ilgili çok sayıda değişikliği beraberinde getirdi. Yasayla özel sektör işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu da 2020 yılına ertelendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, “Sanayinin geliştirilmesi ve üretimin desteklenmesi kanunu  ile 1924 yılında çıkarılan işçilerin haftada bir gün tatil yapılmasını zorunlu kılıp, haftada 6 günden fazla çalışmayı yasaklayan Hafta Tatili Hakkındaki Kanununu yürürlükten kaldırdılar. ‘Üretimi desteklemek’ dedikleri işçiyi haftanın 7 günü  çalıştırmak olsa gerek. İşçinin hafta tatiline bile göz koyan bir anlayış işçiye köle gözüyle bakan anlayıştır. 93 yıl önce işçiye verilen hakların 93 yıl sonra AKP Hükümeti tarafından işçinin elinden alınmak isteniyor” dedi.

Yeni Kanuna göre, 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan şirketlerde, iş sağlığı ve iş güvenliği hizmetleri, işverenler ya da işveren vekili tarafından yürütüleceğini kaydeden Ağbaba, “İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nı ertelemek yeni iş cinayetlerine davetiye çıkarmaktır. Bundan sonra iş cinayetine kurban gideceklerin vebali AKP’li bakanların ve milletvekillerinin boynundadır” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Genç işçiler patron-devlet ilişkisi karşısında şaşkın

SONRAKİ HABER

‘Yaz’ın sergisi karikatür evi’nde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...