22 Haziran 2017 17:52

Londra yangını: 16 kez denetleyip yanıcı maddeyi görmemişler

Guardian, Londra'da yanan binada yıllarca denetim yapılmasına rağmen binanın dışındaki yanıcı maddeden oluşan malzemenin görülmediğini yazdı.

Paylaş

İngiliz Guardian gazetesi, Londra’nın batısında en az 79 kişinin hayatını kaybettiği tespit edilen yangının yaşandığı binanın, 2 yıl süren yenilenme çalışmaları boyunca yapılan denetlemelere rağmen, dış kaplamasında kolay tutuşan bir malzemenin kullanılmış olduğunu yazdı. Daha önce Maliye Bakanı Philliph Hammond da kaplamanın yanıcı ve AB ile ABD’de kullanımı yasak bir maddeden yapıldığını açıklamıştı. 

BU NASIL DENETLEME?

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Kuzey Kensington bölgesinde 120 dairenin bulunduğu Grenfell Tower, 2014-2016 yılları arasında, yaklaşık 10 milyon sterlinlik büyük bir tadilattan geçmişti.

Guardian gazetesinin ortaya çıkardığı bilgilere göre, müteffişler bu süre boyunca çalışmaları Ancak buna rağmen binanın dış kaplamasında, yüksek binalarda kullanımı yasaklanmış olan ve tutuşabilen polietilen maddesi içeren bir malzeme kullanıldı.

Denetleme çalışmaları, binanın sahibi olan Kensington ve Chelsea Belediyesinden müfettişlerce yapıldı.

Grenfell Tower sakinlerini temsil eden Belediye Meclisi üyesi İşçi Partili Judith Blakeman, “Bu durum müfettişlerin yeterliliğini sorgulamaya açıyor. Ayrıca müfettişlere denetimler sırasında gerçeğin gösterilip gösterilmediğini de bilmiyoruz” diyor.

Grenfell yangını nedeniyle İngiltere’de hükümete öfke dinmiyor, önceki gün de Londra’da eylem vardı.

AİLELERE YENİ DAİRELER VERİLECEK

14 Haziran’da günün ilk saatlerinde başlayan yangın, kısa sürede apartmanın tümünü sarmıştı.

Kendington ve Chelsea Belediyesi, yangına müdahalede yetersiz kaldığı gerekçesiyle yoğun şekilde eleştirildi. 

Ayrıca yangının ardından Başbakan Theresa May’e de gerekli liderliği göstermediği ve harekete geçmekte geç kaldığı eleştirileri yapıldı.
Belediyeden önceki gün yapılan açıklamda, Grenfell Tower’da evlerini kaybeden ailelere, bölgedeki lüks apartman kompleksinden mobilyalı 68 daire verileceğini açıkladı.

Henüz inşaatı devam eden kompleksin tamamlanması için projeye hükümetten para aktarılacak. Ailelerin inşaatın tamamlanmasını beklemesi gerekiyor. 

İngiltere’de anamuhalefetteki İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn, bölgede zenginlere ait ancak kullanılmayan yüzlerce boş lüks konut olduğunu belirterek hükümetten bunlara el koymasını ve mağdur ailelere vermesini talep etmişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Belediyeler taşeron cenneti: İşçilerin yüzde 73'ü taşeron

SONRAKİ HABER

Karlov suikastı soruşturmasında biri eski 6 TRT çalışanı gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa