22 Haziran 2017 17:39

AKP 'Ekonomi iyi' diyor ama halkın ekonomiye güveni yok

TÜİK verilerine göre; tüketici güven endeksi haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 3.8 azaldı.

Paylaş

Hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘ekonomi iyi’ açıklamaları halka güven vermiyor. İlk çeyrek büyüme rakamlarının beklenenin üzerinde çıkmasına rağmen tüketicinin ekonomiye olan güveni azalmaya devam ediyor. 

TÜİK 2017 yılı haziran ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı. Buna göre tüketici güven endeksi, haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 3.8 azaldı; mayıs ayında 72.8 olan endeks değeri haziran ayında 70 oldu.

MADDİ DURUM BEKLENTİSİ 

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2.2 azalarak haziran ayında 90 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi mayıs ayında 100.6 iken, haziran ayında yüzde 3.3 azalarak 97.3 değerine düştü. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.

İŞSİZ SAYISI BEKLENTİSİ 

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 6.1 azalarak haziran ayında 70.7 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

TASARRUF ETME İHTİMALİ YOK

Tasarruf etme ihtimali endeksi ise yüzde 5.5 azaldı. Mayıs ayında 23.3 olan endeks, haziran ayında 22.1 değerine düştü. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösterdi. (ANKARA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çayeli'de, CHP'nin 'Adalet' yürüyüşüne saldırı girişimi

SONRAKİ HABER

Mersin'de istinat duvarı yurdun üzerine devrildi, öğrenciler tahliye edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...