22 Haziran 2017 15:02

Danıştay ‘HES yapılamaz’ dedi, şirket 4. kez başvurdu

Antalya Alakır Nehri üzerinde Danıştay'ın ‘Kesinlikle HES yapılamaz’ dediği bölgeye HES için dördüncü başvuru yapıldı. Çevreciler protesto etti.

Paylaş

Mahir DOĞAN
Antalya

Antalya’da Alakır Nehri üzerinde HES yapılması için verilen 3 ÇED raporunu mahkemeye taşıyarak, 3 kez iptal ettiren yaşam alanı savunucuları, bugün koruma alanında HES yapmak için şirketin yeniden yaptığı başvuruyu değerlendiren Tabiat Koruma Kurulu’nun önünde basın açıklaması yaptı.

Alakır Nehri Kardeşliği tarafından yapılan açıklamada, “Açtığımız davalar sonucunda tam üç kere ÇED raporu mahkeme tarafından iptal edilen, hatta Danıştay’ın hakkında ‘Kesinlikle HES yapılamaz’ hükmü bulunan, koruma alanı sınırları içindeki Dereköy HES projesi için Reis şirketinin yaptığı dördüncü başvuru bugün Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nda birazdan görüşülecek” denilerek, mahkeme kararlarının uygulanması istendi.

Açıklamanın devamında “Reis şirketinin Dereköy HES projesi ile suyunu almak istediği nehir yatağında dünyada sadece Alakır Nehri’nde yaşayan bir alabalık türü olan Alakır Alası yaşamaktadır. O bölgede Alakır Nehri’nin akışının sağladığı mikro iklim sayesinde dünyada sadece orada var olan Alakır Gelinciği vardır” ifadesi kullanıldı.

Şirkete ait Dereköy HES projesi başvurusunun reddedilmesini isteyen çevreciler, “Yapılması öngörülen bu HES projesinin kapasitesi bir alışveriş merkezinin dahi elektriğini karşılayamayacak kadardır. Üç beş ampullük enerji ve birkaç kişinin menfaati için hepimizin ortak değerlerinin göz göre göre yok edilmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Baydemir: Demirtaş'ın tutuklandığı dava talimatla hazırlandı

SONRAKİ HABER

Dersim Kadın Platformu Gülistan Doku’nun ailesini ziyaret etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa