22 Haziran 2017 14:21

İzmir Gaz'da Enerji Sen üyesi 15 işçi çıkarıldı

İzmir Gaz’da işten çıkarılan Enerji Sen üyeleri açıklama yaparak ‘İzmir Gaz'da adalet istiyoruz’ dedi.

Paylaş

Enerji Sen üye oldukları için işten çıkarılan İzmir Gaz işçileri hizmet binası önünde yaptıkları açıklama ile işe iadelerini ve adalet istediklerini dile getirdiler. 

Kolin ve Türkerler Şirketleri’ne ait İzmir Gaz'da çalışan işçiler, insanca yaşam ve insanca çalışmak için DİSK'e bağlı Enerji Sen'de örgütlenmeye başladı ancak sendikaya üye olan işçilerden 15'inin geçtiğimiz günlerde iş akitlerine son verildi. 

‘SENDİKAL BASKILAR SÜRÜYOR’

İşten atılan işçiler, 'işçinin iş sözleşmesinin ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılık' iddiasıyla tazminatsız bir şekilde işten çıkarılırken, işçilerin verdiği bilgilere göre, çalışanlara yönelik sendikal baskılar da sürüyor. Sendikaya üye olanların tehdit ve sözlü hakarete maruz kaldığını belirten işçiler sendikal faaliyet başladığı günden beri işçilere olağanüstü iş yükü dayatıldığını da dile getirdiler. 

İşten çıkarmalar ve sendikal baskılar, İzmir Gaz'ın Halkapınar'daki hizmet binasının önünde basın açıklaması ile protesto edildi. Çalışan işçilerin de katıldığı açıklamasında “Sendika Haktır, Engellenemez. İzmir Gaz'da Adalet İstiyoruz” pankartı açıldı. DİSK'e bağlı Genel İş 6 ile 7 No’lunun ve Güvenlik Sen yöneticilerinin de katılarak destek verdiği açıklamada “Direne direne kazanacağız”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” ve “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganları atıldı. 

'KÖLELİK ŞARTLARI DAYATILIYOR'

İşçiler adına basın metnini okuyan atılan işçilerden Yılmaz Karakoç, İzmir'in dört bir yanına doğalgaz hizmeti taşıyan doğalgaz işçilerinin kölelik şartlarında çalıştığını ifade ederek gerekli iş güvenliği önlemlerinin de yetersiz kaldığını belirtti. İzmir Gaz'da yaşanan hukuksuzluğu ve adaletsizliğe dur demek için sendikaya üye olduklarını ekleyen Karakoç sendikal baskıların suç olduğunu da hatırlattı. 

'İŞ KAZASI RİSKİ ARTTIRILIYOR'

İzmir Gaz işçilerinin sürekli olarak baskılar nedeniyle işten atılma tehdidiyle çalıştığını da söyleyen Karakoç, bu durumun işçilerin çalışma motivasyonunu düşürdüğünü ve iş kazası riskini arttırdığının da altını çizdi. İşten çıkarmalarla İzmir halkının da mağdur edildiğini ifade eden Karakoç İzmir Gaz yönetimini uyarak işten atma kararlarının geri çekilmesini ve baskılara son verilmesini istedi. 

'SORUMLUSU İZMİR GAZ OLUR'

İzmir Gaz'da yaşanacak her türlü aksaklıktan, İzmir halkının yaşayacağı her türlü mağduriyetten İzmir Gaz yönetiminin sorumlu olacağını vurgulayan Karakoç insanca yaşam taleplerinden vazgeçmeyeceklerini ve tekrar iş başı yapana kadar mücadele edeceklerini söyledi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kemalpaşa'da elektrik akımına kapılan işçi öldü

SONRAKİ HABER

The on-stage rifle is starting to go off in Idlib!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...