22 Haziran 2017 13:12

EMEP Genel Başkanı Gürkan direnişteki işçileri ziyaret etti

İzmir’de direnişte olan işçileri ziyaret  eden EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan işçilerin adalet ve demokrasi mücadelesi verdiğini söyledi.

Paylaş

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan İzmir’de, Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadığı için 29 gündür grevde olan Form Mukavva işçilerini, sendikalı oldukları için işten atılan ve 27 gündür fabrika önünde direniş başlatan AKG işçilerini, kayyım atanması sebebiyle işten çıkartılan ve 15 gündür fabrika önünde direniş başlatan Orkide işçilerini ziyaret etti. Ziyaretlerde işçiler, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “İş ekmek yoksa barışta yok”, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganlarıyla karşılandı. 

İlk olarak OHAL’den sonra kayyım atanması sebebiyle işten atılan Orkide işçilerini ziyaret eden EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, işçi sınıfının anayasal haklarını kullanamadığını ifade ederek, ülkede demokrasi sorunu olduğuna vurgu yaptı. Kayyımun kamu görevlerini olduğunu belirten Gürkan, “Özellikle kamu görevlerinin yasalara uygun davranmasını bekleriz. Ama söz konusu işçiler olunca kamu ve özel sektör birleşiyor. Bu kadar yasağın, hak ve özgürlüklerin engellenmesinin içerisinde sizlerin yürüttüğü mücadele çok anlamlı” dedi. 

‘KONFEDERASYON AYRIMI OLMADAN ORTAK MÜCADELE’

Siyasi iktidarın işçilerin haklarına göz diktiğini söyleyen Gürkan, “Hükümetin bu yönelimlerine karşı, kutuplaştırmalarına karşı işçilerin kendi içerisinde birliği çok önemlidir. Taleplerin ve yaşanan sorun ortak olmasından dolayı işçilerin birleşmesi önemlidir. Konfederasyonlar faklı olsa bile işçiler ve emekçiler birlikleri ile kazanacaklar. Ortak mücadele ile kazanım sağlanabilir” diye konuştu. 

Öz Gıda İş Örgütlenme Daire Başkanı Göksel Şengül, kayyımın tarafsız ve adil olması gerektiğini ifade ederek, fabrikada kayyımın aslında işverenler birlikte hareket ettiğini söyledi. İçerdeki sendikalı işçilerin kapıda direnişte olan işçilere destek vermesinden dolayı işlerine son verildiğini belirten Şengül, kazanım sağlayana kadar mücadeleye devam edeceklerini, farklı sendikalardan da kendine destek verilmesini söyledi. 

‘MÜCADELENİZ DEMOKRASİNİN KAZANILMASIDIR’

Kemalpaşa’da bulunan ve sendikalı oldukları için işten atılan AKG işçilerini ziyaretinde konuşan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, işçilerin sendikaya üye olarak anayasal hakkını kullandığı ifade ederek, hakkını kullanan işçilerin işten atılmasından dolayı işverene bir yaptırım olmadığına dikkat çekti. Son 15 yıl içinde örgütlenmenin zorlaştığını belirten Gürkan, hükümetin demokratik hak ve özgürlükleri de kısıtladığını söyledi. İşçilerin mücadele etmek dışında başka bir yolunun olmadığına vurgu yapan Gürkan, “Bugün kendi işiniz için mücadele ediyor olsanız bile ülkede demokrasinin de kazanılması anlamına gelmektedir. Sınıfın bir parçası olarak elde ettiğiniz her kazanım sınıf kardeşlerinizi de etkileyecektir” dedi. 

‘TALEPLERİMİZ İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ’

Ayrancılar’da bulunan Form Mukavva işçilerinin fabrika önündeki bekleyişlerini Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ziyaret etti. Ziyaret sırasında konuşan Selüloz İş Sendikası Genel Merkez Eğitim Uzmanı Aykut Günel, grevin ilk gününden beri taleplerinin kabul edilmediğini belirterek, iş verinin görüşme taleplerini de kabul etmediğini söyledi. Yoğun çalışma koşullarına karşılık insani bir ücret talep ettiklerini ifade eden Günel, talepleri kabul edilene kadar grevi sürdüreceklerini söyledi. 

Daha sonra söz alan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, özellikle OHAL döneminde grevlerin ertelendiğini hatırlatarak, “TİS süreci için grevdesiniz. Ülkemizde maalesef işçiler, emekçiler anayasal haklarını kullanabilmek için bile özel bir çaba sarf ediyor. Çünkü yasalar işçi sınıfından yana değil. Bu açıdan burada yürüttüğünüz mücadele, tamda TİS grevlerinin yasaklandığı bir dönemde sürüyor olmasının işçi sınıfı için de özel bir anlamı vardır” dedi.  

‘İKDİDAR KÖLECE BİR DÜZEN OTURTULMAK İSTENİYOR’

Türkiye'de İşçi sınıfının mücadele içerisinde olduğunu söyleyen Gürkan, “8 saatlik çalışma düzeni 12 saate çıktı. İktidar bunu normal çalışma düzeni olarak göstermekte. Kölece bir düzen oturtulmak isteniyor. Kıdem tazminatının kaldırılması, grevlerin yasaklanması bunun bir aşaması” dedi. İşçi sınıfının mücadele etmekten başka şansının kalmadığını dile getiren Gürkan sözlerine şöyle devam etti; “Özlük haklarımız için daha fazla mücadele gerekiyor. OHAL gerekçe gösterilerek hak kayıpları söz konusu. OHAL kaldırılması için sizden alacağımız güçle mücadeleyi sürdüreceğiz. Türkiye'de adalet ve demokrasi için işçi sınıfı mücadele etmeli. Bunlar işçiler sendika ve iş kolu ayrımı yapmadan ortak mücadele etmelidir.” 
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Zırhlı aracın neden olduğu ölümler araştırılsın'

SONRAKİ HABER

TÜSAD: KOAH ülkemizde ciddi bir tehditken termik santrallare ek süre verilmemeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa