11 Temmuz 2012 11:28

Munzur’daki baraja mahkemeden durdurma kararı

Ankara 8. İdare Mahkemesi Munzur Vadisinde yapımı düşünülen Bozkaya Baraj ve Hidroelektrik Santral (HES) projesi için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Davanın avukatlarından Özgür Ulaş Kaplan, kararı olumlu bularak, kararın diğer baraj ve HES projeleri davaları için de emsal olacağını söyledi.Munzur Vadisi’nde yapı

Munzur’daki baraja mahkemeden durdurma kararı

Paylaş
Şerif Karataş

Munzur Vadisi’nde yapımı düşünülen Konaktepe 1 ve 2 için daha önce iptal kararı veren mahkeme, yine Munzur Vadisi üzerinde bulunan ve Dersim merkeze yakın olan Kemerbel mevkiinde yapımı düşünülen Bozkaya baraj ve HES projesi içinde yürütmeyi durdurma kararı verdi. Dersim’de 24 kişi avukatları aracılığıyla Ankara 8. İdare Mahkemesi’ne baraj projelerinin durdurulması için başvuruda bulunmuştu.  Mahkeme verdiği kararda HES ve barajın yapılacağı yerin Milli Park alanı olduğuna dikkat çekerek, milli park alanının korunması gerektiği belirtildi. Bozkaya Barajı ve HES projesinin çevresel etki değerlendirme (ÇED)  raporundan muaf tutulduğu da ifade edilen kararda, proje hukuka aykırı olduğu için yürütmenin durdurulmasına karar verildi.

EMSAL BİR KARAR

24 kişinin avukatlarından Özgür Ulaş Kaplan, mahkeme kararını gazetemize değerlendi. Ankara 8. İdare Mahkemesine Munzur ve  Pülümür Vadileri üzerindeki baraj ve HES için ayrı ayrı iptal davaları açtıklarını hatırlatan Kaplan, mahkemeden Bozkaya Baraj ve HES projesi için yürütmeyi durdurma kararı çıktığını belirtti. Kararın olumlu ve sevindirici bir gelişme olduğunu söyleyen Kaplan, “Kararlarla birlikte halkın demokratik tepkileri devam etmeli.

Yeni proje ve raporlar ile baraj yapımında ısrarcı olabilecek iktidara Dersim halkının tepkisi ve kararlılığı gösterilmeli tamamen barajlardan vazgeçilinceye kadar tepkiler devam etmeli” şeklinde konuştu. Dersim halkının tepkisinin devam edeceğini de dile getiren Kaplan, “Çünkü barajlar Dersim için tarif edilmez yıkımlar ve tahribatlar yaratacaktır. Doğanın rant uğruna yok edilmesi anlayışından bir an önce vazgeçilmelidir” dedi. Kararın diğer baraj ve HES projeleri için de emsal karar olacağını da anlatan Kaplan, “Çünkü 1983 yılında hazırlanan Munzur master projesi ile tek bir karar ile 8 baraj yapılmak istenmektedir. Munzur üzerindeki projelerin hukuki durumları benzer olduğundan verilen kararlar diğer davalar için de emsal olacaktır” dedi. Söz konusu dava 6 Haziran 2010’da açılmıştı. (İstanbulEVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'a göre TOKİ de KPSS de başarılı!

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa