22 Haziran 2017 08:46

‘Referandum kararının iptali ya da ertelenmesi mümkün değil’

Federal Kürdistan Bölgesi Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, 25 Eylül'de yapılacak 'bağımsızlık referandumu' kararlarından vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Paylaş

Federal Kürdistan Bölgesi Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, 25 Eylül'de yapılacak 'bağımsızlık referandumu' kararlarından vazgeçmeyeceklerini söyledi. 'Bölgede bir felaket olabileceğine' dair sözleriyle ilgili ise Barzani, "Eğer bir yerde savaş olacaksa, çok ölümcül bir savaş olacak" ifadelerini kullandı.

France 24 televizyon kanalına mülakat veren Barzani, bu oylamayı neden şimdi yapmaya karar verdiklerinin sorulması üzerine, "Neden şimdi olmasın?" dedi.

"Bağımsızlık referandumu"nun defalarca ertelendiğini belirten Barzani, "Eğer, 'Öncesinde bütün sorunları çözelim' diye sürekli beklersek ve eğer 'Bölge istikrara kavuşacak' diye beklersek, muhtemelen çok uzun süre bekleyeceğiz. Büyük ihtimalle referandum için hiçbir zaman bir tarih belirleme konusunda başarılı olamayacağız." diye konuştu.

‘KARAR ALINMIŞTIR’

Barzani, "bağımsızlık referandumu"nun iptal edilmesi veya ertelenmesinin mümkün olup olmadığının sorulması üzerine, "Bu geri çevrilemez bir karardır. Bu karar alınmıştır. 25 Eylül referandum günü olacaktır." ifadelerini kullandı.

Türkiye ve İran gibi komşu ülkelerden, ABD ve Avrupa Birliği (AB) gibi müttefiklerden negatif tepkiler geldiğinin anımsatılması ve bu konuda ne düşündüğünün sorulmasının ardından Mesud Barzani, hiç kimsenin referandumun yapılmasına karşı açıklama yapmadığını, 25 Eylül sonrası olabileceklere ilişkin endişelerin dile getirildiğini belirtti.

'KAN GÖLÜNDEN KAÇINMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPMALIYIZ'

Bölgede bir felaket olabileceğine ilişkin sözlerini daha net bir şekilde anlatması istenen Barzani, "Bölgesel hükümet ile merkezi hükümet arasında var olan durum sürdürülebilir değil. Kan gölünden kaçınmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Eğer bir yerde savaş olacaksa, çok ölümcül bir savaş olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Savaşın Peşmerge güçleri ile Irak güçleri mi yoksa Haşdi Şabi arasında mı olacağı konusundaki soru üzerine Barzani, bunu söyleyemeyeceğini, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile ilişkilerinin mükemmel olduğunu ve merkezi hükümetle sürekli konuları koordine ettiklerini kaydetti.

'GELECEK SEÇİMLERDE ADAY OLMAYACAĞIM'

Bölgede yabancı kuvvetlerin bulunması konusundaki düşüncelerinin sorulması üzerine Barzani, Musul'un alınmasından sonra da bölgede silahlı güçlere ihtiyaç duyulacağını ifade etti.

Referandumdan sonra başkanlık ve meclis seçimleri olacağının açıklandığının anımsatılarak, başkanlık için aday olup olmayacağının sorulmasının ardından Barzani, gelecek seçimlerde aday olmayacağını bildirdi. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Adana'da IŞİD’in hücre evine baskın: 7 gözaltı

SONRAKİ HABER

İdrarla cep telefonu şarj eden cihaz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...