22 Haziran 2017 01:39

Bakan Bozdağ: Yargı kararları E-5'te yürüyerek denetlenmez

Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'nü eleştiren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 'gizli' ibareli belgenin suç duyurusu olduğunu iddia etti.

Paylaş

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Yargıda Birlik Derneği'nin Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlediği iftarda yaptığı konuşmada, "Yüksek Seçim Kurulu'nun saygıdeğer Başkan ve üyeleri, adliyelerimizde görev yapan çok saygın hakim ve savcılarımız, en son Anayasa Mahkemesi'nin sayın başkanı ve üyeleri hakkında konuşulanlara baktığım zaman benim yüzüm kızarıyor. Türkiye'nin ana muhalefetinin lideri küfür sayılacak ifadeler kullanarak yargı görevi yapanlara hakaret ediyor. Hukuk devletine inanan birisi, yargı görevi yapanları verdikleri kararlardan dolayı suçlayamaz, hakaret edemez, tehdit edemez. Çünkü bunlar bizim hukukumuzda suçtur. Müeyyidesi vardır, karşılığı vardır." dedi.

'SİYASETİ GİDİN PARTİNİZDE YAPIN'

Cumhuriyet Halk Partisi'nin başlatmış olduğu 'Adalet Yürüyüşü'nün yanlış olduğunu idda eden Bozdağ, "Yollarda yürüyerek adalet sağlanmaz" dedi.

Bozdağ, "Yargının vereceği kararların denetimi yine yargı içindedir. İtiraz yoluyla, temyiz yoluyla, bireysel başvuru yoluyla yargının verdiği kararları denetlemek mümkündür. Hiçbir hukuk devletinde yargının verdiği kararlar Ankara, İstanbul E-5 karayolunda yürüyerek denetlenmez. Sokakta denetlenmez. Hukuk devletleri buna izin vermez. Vermesi mümkün değildir. Ama maalesef burada Türk yargısını yıpratmak için çok zehirli bir dil kullanılmaktadır." ifadelerini kullandı.

"Siyaseti gidin, partinizde, teşkilatlarınızda, meydanlarda yapın." diyen Bozdağ, sözlerini söyle sürdürdü:

"Ama bu politikaya Türkiye'nin hakimlerini ve savcılarını sakın alet etmeyin. Yargının siyasallaşmasından rahatsız olanlar yargıyı siyasallaştırmak için her türlü yola başvurmaktan vazgeçsinler. Parti içi tartışmaları sona erdirmek, Türkiye'de cephe oluşturmak maksadıyla Türk yargısını kullanmaya kimsenin hakkı yoktur"

'BAŞSAVCILIĞA GİDEN YAZI SUÇ DUYURUSUDUR' 

Bakan Bozdağ konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen "gizli" ibareli belgenin "talimat" değil "suç duyurusu" olduğunu iddia etti. Belgenin gündeme gelmesiyle "yargının yıprandığını" öne süren Bozdağ "Cumhurbaşkanlığından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazılan bir yazı üzerinden ana muhalefet partisi yargıya emir ve talimat verildiğinden bahsetti. Türkiye'de siyasal hedeflerine fayda sağlamak için yargıyı bu kadar yıpratmak ne CHP'ye ne Ak Partiye fayda sağlamaz. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nin imzasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na giden yazı suç duyurusu yazısıdır" dedi.

'Gizli' ibareli belgeyi, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş Twitter hesabı üzerinden paylaşmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Cumhurbaşkanlığı Genel Sekretererliği tarafından gönderilen belgede; www.gercekgundem.com sitesindeki “Sayıştay: Kaçak saray hileli” başlıklı haberin Cumhurbaşkanına yönelik iftira niteliği taşıyan ifadelerin olduğu iddia edilerek “Bu çerçevede sorumlular hakkında kanuni işlem yapılarak sonucundan bilgi verilmesini arz ederim” deniliyordu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Alnında 'enayi' yazan uyuşturucu satıcısı serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Sabancı Holding yöneticilerine suç duyurusu: Temsa'da hileli iflas mı var?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa