22 Haziran 2017 00:32

Erdoğan: STK'lar devletin karşıtı değil tamamlayıcısıdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, nasıl 'sivil toplum kuruluşları' istediğini 'Sivil toplum devletin karşıtı değil tamamlayıcısıdır' sözleriyle tanımladı.

Paylaş

Beştepe'de "sivil toplum kuruluşları" temsilcilerine verilen iftarda konuşan konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, nasıl "sivil toplum kuruluşları" istediğini "Sivil toplum devletin karşıtı değil bilakis tamamlayıcısıdır" söyleriyle tanımladı.

Sivil toplumu tehdit olarak değil, milli birlik ve beraberliğin kilit taşı olarak gördüğünü savunan Erdoğan, "Bugün burada ülkemizin 4 bir köşesinden çok farklı alanlarda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcileri bulunuyor. Böylesine müstesna, fedakar bir toplulukla beraber olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Şu salondaki manzara ülkemiz ve milletimiz adına bir iftihar vesilesidir." sözleriyle iftara katılan kuruluş sayısından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

'SİZİ HER AÇIDAN DESTEKLEMEYE, ÖNÜNÜZÜ AÇMAYA, İŞLERİNİZİ KOLAYLAŞTIRMAYA GAYRET EDİYORUZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "sivil toplum kuruluşlarına" son 15 yıldır verilen devlet desteğini ise şu sözlerle itiraf etti:

"Türkiye'nin vakıf ve gönüllü teşekkürler noktasında ne kadar zengin, mümbit olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Geçmişte yaşanan onca sıkıntıya ve baskıya rağmen STK'ların eskisinden çok güçlü bir şekilde çalışmalarına devam etmeleri, bu müesseselere sahip çıkması sayesindedir. Ülkemizin eğitimde, hak ve özgürlüklerde, sınırlarımızın içindeki ve dışındaki ihtiyaç sahipleriyle sergilediği örnek dayanışmada şüphesiz en büyük pay sivil toplum kuruluşlarımıza aittir. Bizde sorumluluk üstlendiğimiz her yerde özellikle de son 15 yıldır. Sizleri her açıdan desteklemeye önünüzü açmaya işlerinizi kolaylaştırmaya gayret ediyoruz.

Çünkü biz birileri gibi sivil toplumu tehdit olarak değil, milli birlik ve beraberliğimizin kilit taşı olarak görüyoruz. Sizler ülkemizde katılımcı demokrasinin aracı sosyal barışımızın âdeta sigortası olan kuruluşlarımızsınız. Burada şu gerçeğin altını bir kez daha çizmek istiyorum. Sivil toplum devletin karşıtı değil bilakis tamamlayıcısıdır. Bir devlet ne kadar güçlü olursa olsun sivil toplumun desteği, yardımı olmadan hedeflerini gerçekleştiremez.

'STK YÖNETİCİLERİ OLARAK MAHKEMELERDE HAZIR BULUNMANIZI RİCA EDİYORUM'

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinden "FETÖ" davaları mahkemelerinde hazır bulunmalarını ve davaları takip etmelerini istedi.

Cumhurbaşkanı olarak Saray'dan görevlendirdiği arkadaşları, şahsi avukatları ve ilgili bakanlıklar aracılığıyla mahkemeleri günü gününe takip ettiğini belirten Cumnurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi bir adli tatil başlıyor dolayısıyla Eylül-Ekim'e kadar bir boşluk var. Ondan sonra tekrar yargı görevini sürdürecektir. Sivil Toplum kuruluşlarımızın yöneticileri olarak sizlerden de mahkemelerde hazır bulunmanızı özellikle rica ediyorum. Bunları takip etmelisiniz. Meydanları bu alçaklara bırakmamak için süreç tamamlanana kadar mahkemeleri hem fiziki olarak hem de işlemler açısından çok yakından takip etmelisiniz. Cumhurbaşkanlığı'nda Devlet Denetleme Kurulunu tamamıyla bu işle görevlendirmiş bulunuyorum. Devlet Denetleme Kurulunun dışında da ayrıca yine görevlendirdiğim arkadaşlarım var. Başdanışmanlarım, Ankara ve İstanbul'u kendi aralarında paylaşmış durumdalar. Yargının devam eden sürecini takip ediyorlar." dedi. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Antalya'da adalet çadırından sonra sandalyeler de yasaklandı

SONRAKİ HABER

Londra'da hükümet protesto edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...