11 Temmuz 2012 05:44

Akdeniz'de göçmen trajedisi: 54 ölü

Libya'dan İtalya'ya giden bir botta bulunan 55 göçmenden 54'ü aşırı sıcak ve susuzluktan yaşamını yitirdi.İtalyan basınına yansıyan haberlerde, Tunus'ta hastaneye kaldırılan bir göçmenin anlattıkları, Akdeniz'deki Sicilya kanalı bölgesinde büyük bir trajedinin yaşandığını ortaya çıkardı. Haziran

Akdeniz'de göçmen trajedisi: 54 ölü

Paylaş

Libya'dan İtalya'ya giden bir botta bulunan 55 göçmenden 54'ü aşırı sıcak ve susuzluktan yaşamını yitirdi.

İtalyan basınına yansıyan haberlerde, Tunus'ta hastaneye kaldırılan bir göçmenin anlattıkları, Akdeniz'deki Sicilya kanalı bölgesinde büyük bir trajedinin yaşandığını ortaya çıkardı. Haziran ayının son günlerinde, Libya'nın başkenti Trablus kıyılarından ayrılan bir bottaki, çoğu Eritre ve Somalili olmak üzere 55 kişiden, 54'ünün hipodermi ve sıvı kaybından yaşamını yitirdiği, botta hayatta kalmayı başaran tek kişinin ise pazartesi gecesi Tunus Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldığı ifade edildi.

Bottan kurtulan göçmenin anlattıklarına göre; İtalya'ya doğru gerçekleştirdikleri yolculuk sırasında göçmenlerin yanında içme suyu olmadığı, bottakilerin tuzlu deniz suyunu içtikleri, çoğu kişinin aşırı sıcak ve zorlu yolculuk koşullarına daha fazla dayanamayarak tek tek öldüğü belirtildi. Bottan canlı çıkan göçmenin yaşananları Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği yetkililerine anlatmasıyla durum ortaya çıktı.

Konuyla ilgili açıklama yapan BM Komiseri T. Alexander Aleinikoff, yaşananları "tam bir trajedi" olarak niteledi ve Akdeniz'de seyreden gemilerin kaptanlarına seslenerek, zor durumdaki göçmenlere yardım yapılması çağrısında bulundu. İtalya Uluslararası İşbirliği ve Entegrasyon Bakanı Andrea Riccardi de yaptığı açıklamada, Akdeniz'de büyük bir trajedi yaşandığını vurgulayarak, "Avrupa ülkeleri ve Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler, Arap Baharı'ndan sonra ortaya çıkan yeni hükümetlerle bir an önce bu konuda diyalog ve işbirliği politikalarını güçlendirmesi gerekiyor" dedi.

Bu yılın başından bu yana, Libya'dan İtalya'ya bin 300 göçmenin ulaştığı, bununla birlikte 170 göçmenin de hayatını kaybettiği ya da kaybolduğu ifade ediliyor. Kuzey Afrika'da geçen yıl arka arkaya baş gösteren Arap Baharı olarak anılan olaylar sebebiyle bu göçmen yolu çok fazla kullanılmış ve İtalya'nın göçmenlerden dolayı başı bir hayli ağrımıştı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

'Beşler' anmasında birlikte mücadele vurgusu

SONRAKİ HABER

CHP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa