21 Haziran 2017 18:21

‘Uğur Kaymaz heykelinin kaldırılması kabul edilemez’

13 kurşunla öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz için yapılan heykelin kaldırılmasına bölge halkı tepki gösteriyor.

Paylaş

Kızıltepe’de 13 kurşunla öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ın adına yapılan heykelin kaldırıldığı yere saat kulesi dikilmesine tepki gösteren ilçe halkı, Kaymaz’ın öldürülmesinin unutturulmak istendiğine dikkat çekerek, “kabul edilemez” dedi. 

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 12 Kasım 2004 tarihinde evinin önünde babası Ahmet Kaymaz ile birlikte 13 kurşun ile öldürülen Uğur Kaymaz (12) anısına ilçede yaptırılan ve belediyeye atanan kayyum Ahmet Odabaş’ı tarafından kaldırılan heykelin bulunduğu yere saat kulesi dikilmişti. Duruma tepki gösteren ilçe halkı, kayyımın kendilerine danışmadan adımlar attığını belirtti. 

Kaldırılan heykelin talimatını veren kayyımın, halka danışmadığını ve fikrini almadığını dile getiren Hiznegül Kavak, heykelin kaldırılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı. “2 çocuğun heykelinin kime zararı vardı ve neden kaldırdılar?” diye soran Kavak, “Belediyemize kayyım atadılar ama halen bizimle uğraşıyorlar. Kürtleri bitirmek ve unutturmak istiyorlar. Bizim çocuklarımızın heykelinden korkuyorlar” diye konuştu. 

Kaymaz heykelinin kaldırılmasının ilçe halkının istediği bir şey olmadığını ifade eden 45 yaşındaki Mehmet Sıraç da, heykelin kaldırılmasının kendilerine sorulmadığını söyledi. Sıraç, “Bu zulümdür. Nerede Kurdi (Kürtçe) bir şey varsa onu yıkıyorlar” dedi. 

Heykelin kaldırılması ile Kaymaz’ın öldürülmesinin unutturulmak istendiğine dikkat çeken Orhan Başboğa bu duruma sessiz kalınmaması gerektiğini belirtti. Kaymaz heykelinin barışı temsil ettiğini ve bundan dolayı kaldırıldığını söyleyen Başboğa, heykelin kimseye zararının bulunmadığını ifade etti. (Mardin/DİHABER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bolu'da akıma kapılan işçi yaralandı

SONRAKİ HABER

Endonezya'da 7,1 büyüklüğünde deprem: Tsunami uyarısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa