21 Haziran 2017 17:25

Demirtaş hakkında Şırnak’ta açılan dava ertelendi

Selahattin Demirtaş’ın yerel seçimlerde Şırnak adaylarını tanıttığı toplantıya ilişkin hakkında açılan dava SEGBİS arızasından kaynaklı ertelendi.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 27 Aralık 2013 tarihinde partisinin Şırnak İl binası önünde yerel seçimler için yaptığı aday tanıtım toplantısında “gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet” ettiği gerekçesiyle hakkında açılan davanın 2’nci duruşması görüldü.

Şırnak Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi’nin yanı sıra Demirtaş’ın avukatları hazır bulundu.

‘SEGBİS YOLU İLE SORGUSUNUN ALINMASI HUKUKA AYKIRI’

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş ise, SEGBİS sitemi çalışmadığından dolayı, mahkemenin ilk duruşmada aldığı “zorla SEGBİS ile bağlanma” kararına rağmen duruşmaya katılamadı. Duruşmada söz alan Avukat Mahsuni Karaman, davanın hukuksuz bir şekilde açıldığını dikkat çekti. Bu nedenle dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesini talep eden Karaman, diğer siyasi partilerin de Şırnak ilinde aday tanıtım toplantısı yapıp yapmadığı hususunun valiliğe sorulmasını istedi. “Eğer diğer partiler aday tanıtım toplantısı yapmışsa bu izin prosedürü işlenmiş mi?” diye soran Karaman, Yargıtay 16’ncı Ceza Mahkemesi’nin kararına göre müvekkilinin SEGBİS yolu ile sorgusunun alınmasının hukuka aykırı olduğunu hatırlattı.

Demirtaş'ın, mahkeme huzurunda dinlenmesini talep eden Karaman, iddianamede Demirtaş ile birlikte 21 şüpheli olduğunu hatırlatarak 21 kişinin soruşturmalarının akıbetinin araştırılmasını istedi.

Karaman, mahkemeden SEGBİS odasında zor ile getirilme kararının iptal etmesini ve Demirtaş'ın kendisini savunması için gelecek celse de mahkemede hazır edilmesini talep etti. Avukatlar son olarak Demirtaş'ın beraatını talep etti.

Avukatların taleplerinin Demirtaş'ı dinlenilmesinden sonra karara bağlanacağını söyleyen mahkeme başkanı, bir sonraki duruşmayı 7 Temmuz’a erteledi. (Şırnak/DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Antalya’da kadın öğretmenlere taciz ve mobbing iddiası

SONRAKİ HABER

Karlov suikastı soruşturmasında biri eski 6 TRT çalışanı gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa