21 Haziran 2017 15:43

CHP MYK'sı Adalet Yürüyüşü güzergahında toplandı

CHP Merkez Yönetim Kurulu’nun haftalık olağan toplantısını Adalet Yürüyüşü güzergahı üzerinde gerçekleştirildi.

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde, Ankara’dan İstanbul’a başlatılan Adalet Yürüyüşü, 7. gününde Bolu’dan devam ediyor.

Dünkü grup toplantısının ardından CHP Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) haftalık olağan toplantısı da güzargah üzerinde gerçekleştirildi. Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Gerede ilçesine bağlı Danişmentler Köyü mevkiinde yapılan toplantının ardından basına açıklama yaptı.

‘ANAYASA MAHKEMESİ KARARINA UYMUYORUM, DEMEK MÜDAHALE DEĞİL Mİ?’

Tezcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa’nın 138. maddesi hatırlatmasına işaret ederek, “Kendisinin yargıya müdahalelerini yazsak ansiklopedi serisi olur. Kendisinin yargıya müdahalelerini uç uca eklesek bizim buradan İstanbul’a yürüdüğümüz yolun üç katı eder. Dün mahkemelere talimat veren kendisi değil miydi? Erdem Gül’le ilgili tahliye kararında, ‘Anayasa Mahkemesi kararına uymuyorum, saygı da duymuyorum’ diyen kendisi değil miydi? Bu açıklamanın arkasından hakimlere dönüp de ‘siz de bu karara uymayabilirsiniz’ diyen kendisi değil miydi? Bu yargıya müdahale değil mi, 138. maddenin ihlali bu değil mi? Bize diyor ki ‘adalet sokaklarda aranmaz.’ Meclis’te, devlette, adliyede adaleti bırakmazsanız bir yiğit adam da çıkar yollara, yollarda adaleti arar, mazlumların sesi olur. Millet de onun arkasına gelir” diye konuştu.

MİT TIR’ları davasında yargılanma devam ederken “hesabını verecekler, arkasını bırakmayacağım” diyenin de Erdoğan olduğunu söyleyen Tezcan, “Bu yargıya müdahale değil mi?” dedi.

‘SAVCILARA, ‘ÇAĞIRIN KEMAL KILIÇDAROĞLU’NU’ DİYOR, GÖK KUBBEYİ DAR EDERİZ’

Erdoğan’ın yürüyüşle ilgili Kılıçdaroğlu’nu tehdit ederken, savcılara da talimat verdiğini söyleyen Tezcan, “Bir gün seni de aynı savcılar çağırabilir’ diyor. Aslında biz onu tercüme ediyoruz, yani diyor ki ‘Önce yürümekten vazgeç, git evinde otur.’ Oturmayacağız, tehdidine pabuç bırakmayacağız. İkincisi, savcılara sesleniyor, ‘Çağırın Kemal Kılıçdaroğlu’nu, bu yürüyüşü sonlandırın, Türkiye’de mazlumların sesi kalmasın’ diyor. Bırakın çağırmayı, Genel Başkanımıza dönük atılacak herhangi bir adımda gök kubbeyi dar ederiz. O kadar kolay değil” diye konuştu.

‘MAKAMINDAN RESMİ YAZIYLA GÖNDERİLEN İFADE TALİMAT DEĞİL Mİ’

Hukuka uygun bir yürüyüş yaptıklarını, demokratik direniş haklarını kullandıklarını ifade eden Tezcan, şöyle devam etti:

“Sizin iktidarınız tepeden tırnağa gayrimeşru. Yasa dışı bir güç üzerinde oturacaksınız, yasal direniş göstermeye çalışanları korkutmaya çalışacaksınız, yok öyle yağma.

Ne çabuk unutuyorlar, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği ‘gizli ibareli’ yazıyla, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir talimat göndermedi mi? O talimat da www.gercekgundem.com sitesinin, kaçak sarayla ilgili haberleri nedeniyle, ‘Bu konuda kanunu işlem başlatın, sonucundan da bize haber verin’  ifadelerini kullanmadı mı? İfadeler aynen budur. ‘Hiçbir devlet makamı savcılıklara ve mahkemelere talimat veremez’ diyor, 138. madde Sayın Erdoğan. Senin hatırlattığın o madde bunu söylüyor. Senin makamından resmi yazıyla gönderilen, bu yazıdaki ifade talimat değil mi?

‘HAKİMLERİ HSYK’YA SENİN İÇİŞLERİ BAKANIN BİLDİRMEDİ Mİ? BUNLAR RESMİ YAZI DEĞİL Mİ?’

İçişleri Bakanlığı’nın HSYK’ya yazı gönderip de ‘181 karar aleyhimize verilmiştir, 78 mahkemeden’ diye hakimlerin isimlerini vererek, bu hakimleri HSYK’ya senin İçişleri Bakanın bildirmedi mi? Sonradan o hakimlerle ilgili soruşturma başlamadı mı? Bu talimat değil mi, bunlar resmi yazılar değil mi? Şimdi siz kalkacaksınız yargıyı tahakküm altına alacaksınız, ondan sonra da döneceksiniz, mazlumların sesi olan Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘yürüme’ diyeceksiniz. Yürütmeye alışanlar, yürümekten korkarlar.”

‘ARTIK SÖZ SÖYLEME ZAMANI DEĞİL, EYLEM ZAMANI’

Tezcan, kurumsallaşan bu adaletsizlik karşısında adaleti tesis etmek için yürüdüklerini belirterek, “mahkemede, devlette, seçimde, geçimde, eğitimde, askerlikte, vergide adalet” dediklerini, bunların hiçbirisinde adalet kalmadığını belirtti. Söyleyecek daha çok şeyin olduğunu ifade eden Tezcan, “Ancak yürünecek de çok yol var. Yolumuz uzun, meşakkatli. Artık söz söyleme zamanı değil, artık eylem zamanı, yürüme zamanı” dedi.

‘HEDEF İSTANBUL, HEDEF O BÜYÜK BULUŞMA’

Tezcan, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bütün tehditlere rağmen 80 milyonun sesi oldu ve şimdi buradan korkanlara sesleniyorum; korkan hakimlere, savcılara, korkan AYM’ye, korkan devlet görevlilerine, sendikacılara, siyasetçilere, kim varsa, korkmayın. CHP Genel Başkanı mazlumların, 80 milyonun sesi oldu, yollara düştü, düşün arkasına. Hedef İstanbul, hedef o büyük buluşma. Bu büyük yürüyüşün sonunda o büyük buluşmayla gerçekten adaletli, demokratik, özgür bir Türkiye kuracağız” diye konuştu.

‘ÇOK SAYIDA BELGE BULMAK MÜMKÜN’

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tezcan, Kılıçdaroğlu’nun dünkü grup toplantısında söylediği mahkemelere talimata ilişkin belgelerdeki kastın sorulması üzerine, “Bu konuda özel bir kasta gerek yok. Ben iki tane belge söyledim, tarih numaralarını da söylerim. Bunun dışında arşivlere girdiğimizde çok sayıda belge bulmak mümkün. Çok sayıda uygulama var. Sayın Erdoğan’ın yargıya müdahalesini buradan uç uca eklesek, üç kat mesafe eder. Yani bizim yolumuzda uzun bir müdahale hikayesi vardır, Sayın Erdoğan’ın” dedi.

‘SAYIN GENEL BAŞKANIMIZ SAYIN BİNALİ YILDIRIM’A DA, TORUNLARINA DA LAZIM’

Tezcan, Başbakan Binali Yıldırım’ın “Kılıçdaroğlu, bize lazım” sözlerini de doğru bulduğunu ifade ederken, “Sayın Genel Başkanımız Sayın Binali Yıldırım’a da lazım. Adalet ve Kalkınma Partililere de lazım çünkü öyle bir adalet bütün Türkiye’ye lazım. Öyle bir adaletsiz düzen yarattılar ki, yarattıkları adaletsizlik içinde bir gün kendileri de boğulacaklar. Genel Başkanımızın yürüyüşü onlar için de, onların torunlarının da adaletli bir Türkiye’de yaşaması için başlatılmıştır, onlara lazım olduğu kesin” dedi. (ANKA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

DİHA muhabirlerinin haberine takipsizlik

SONRAKİ HABER

Özdemir Asaf kimdir? Eserleri neler?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...