21 Haziran 2017 14:32

CHP'li Yarkadaş, ‘yargıya talimat'ın belgesini yayınladı

Kılıçdaroğlu ve Erdoğan arasındaki ‘yargıya talimat’ restleşmesi sonrasında CHP'li Barış Yarkadaş 'yargıya talimat' içeren belgeyi yayınladı.

Paylaş

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında ‘Adalet Yürüyüşü’ üzerinden başlayan ‘yargıya talimat’ restleşmesi sonrası CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş Twitter hesabı üzerinden Erdoğan’ın Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdiği ‘gizli’ ibareli bir belge yayınladı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekretererliği tarafından gönderilen belgede; www.gercekgundem.com sitesindeki “Sayıştay: Kaçak saray hileli” başlıklı haberin Cumhurbaşkanına yönelik iftira niteliği taşıyan ifadelerin olduğu iddia edilerek “Bu çerçevede sorumlular hakkında kanuni işlem yapılarak sonucundan bilgi verilmesini arz ederim” deniliyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ‘Adalet Yürüyüşü’nü eleştirerek Kılıçdaroğlu'na seslenmiş "Hukukta, yasalarla ilgili birçok alanda adım atmak isteyenler, Anayasa'nın 138. maddesini hiçbir zaman unutmasınlar. Bu maddeyi onlara hatırlatıyorum ve onun için herkes konumunu iyi bilsin ve o konumunda, oradan bir güç alarak, bir yerlere baskı yapma yoluna da gitmesin. Çünkü o onlara hiçbir şey kazandırmaz, tam aksine kaybettirir" demişti.

'MAHKEMELERE TALİMAT VERDİĞİNİ İSPATLARSAM...'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise kendisine Anayasa’nın 138’inci maddesini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aynı madde üzerinden yanıt vererek, “Bana hatırlatıyor, ‘Anayasa’nın 138’inci maddesi var’. Evet, var. Ben, buna uyuyorum. Zaten öyle bir yetkim de yok benim. Bu düzenleme, iktidar sahipleri için getirilmiştir. Sıradan vatandaş zaten nasıl talimat verecek hakime? Ben, buradan açık ve net çağrı yapıyorum. Bana 138’inci maddeyi hatırlatan beyefendiye bir çağrı yapıyorum. Senin hükümetinin mahkemelere genelge gönderdiğini, talimat verdiğini ben ispat edersem görevinden onurlu ve namuslu bir insan gibi istifa edecek misin? Ben de şu sözü veriyorum. Ben ispat edemezsem siyaseti bırakacağım. Ben çünkü namuslu ve onurlu bir insanım” demişti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun 'Yargıya talimat verdin' iddiasına cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Cumhurbaşkanı’nın yargıya talimat verdiği ile alakalı ve istifaya çağırıyor. Eğer olmazsa ben istifa ederim diyor. Ya senin bu ilk defa değil ki. Sen bugüne kadar kaç kere bu şeyleri söyledin. Eğer ispata yönelik bir şeyin varsa hukukta kaide şudur müddei iddiasını ispatla mükelleftir. İddianı ispat et” demişti.

BELGE ‘GİZLİ’ İBARELİ!

Yaşanan bu restleşmesi sonrasında CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş 'yargıya talimat' içeriği taşıyan ‘Gizli’ ibareli belge paylaştı. Yarkadaş’ın paylaştığı, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekretererliği tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen gizli ibareli belgede; www.gercekgundem.com sitesindeki “Sayıştay: Kaçak saray hileli” başlıklı haberin Cumhurbaşkanına yönelik iftira niteliği taşıyan ifadelerin olduğu iddia edilerek “Bu çerçevede sorumlular hakkında kanuni işlem yapılarak sonucundan bilgi verilmesini arz ederim” deniliyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

PETKİM workers in İzmir go on struggle despite the police attack

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...