KPSS'ye giren memur adayları sonuçlara itiraz etti

İzmir'de, KPSS'ye giren adaylar cevap anahtarına göre hesapladıkları puanları ile açıklanan sonuçlar arasında fark olması üzerine ÖSYM'ye itiraz etti.

21 Haziran 2017 11:25
Paylaş

İzmir'de, KPSS sonuçlarının açıklanmasının ardından beklediği puanı alamayan bazı memur adayları, sınav sonrası açıklanan cevap anahtarına göre yaptıkları hesapla açıklanan sonuçlar arasında fark olduğunu ve sonuçların hatalı olabileceğini söyleyerek itiraz dilekçesi verdi.

ÖSYM tarafından 21 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilen 2017 KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından bazı adaylar hesapladıkları puanı alamadıkları gerekçesiyle ÖSYM'ye itiraz dilekçesi verdi. Adaylar, sınavdan iki gün sonra açıklanan cevap anahtarına göre doğru ve yanlışlarını belirleyip net hesabı yaptı fakat açıklanan sonuçlar ile hesapladıkları arasında fark olduğunu gördüler. Optik değerlendirmede hata olduğunu söyleyen adaylar, sınav kağıtlarının tekrar değerlendirilmesi için itirazda bulundu.

'AÇIKLANAN SONUÇLARIN HATALI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ'

Sınav sonucuna itiraz eden adaylardan Can Deniz Bakır (25), kendi hesaplamasına göre 200 sorudan 141 soruya doğru cevap verdiğini, ancak sınav sonucuna göre ise bunun 111 olduğunu söyleyerek "Ben Eğitim Bilimleri bölümünde 7 boş bırakmışken 10 boş gözüküyor. Aynı şekilde Türkçe sorularında 29 doğru 1 boş olarak hesaplamışken 25 doğru 4 yanlış gözüküyor. Genel Kültür bölümünü 44 net olarak hesapladım fakat sonuçlara göre 35 netim var. Genelde 36 netim kayıp. Türkiye'de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğinde derece yapacakken KPSS A grubunda şu anda maalesef 72.1 puanım geldi. Kayıp olan puanım 12.5 civarında. Bunun psikolojik ve maddi kayıplarını yaşamaktayız. Biz ÖSYM'nin sisteminde bir hata olduğunu düşünüyoruz. ÖSYM'den ricamız, bizim cevap anahtarlarımızın kontrol edilmesidir" dedi.

Metal Öğretmenliğine atanabilmek için girdiği sınavda kendisinin 131 doğru hesapladığını ancak sınav sonucuna göre 109 doğrusu olduğunu belirten Halil Oruç (27), "Açıklanan sonuçlarda hata olduğunu düşünüyorum. Bunun üzerine itiraz dilekçemi yazdım. Sosyal medyada birçok arkadaşın da bu konudan mağdur olduğunu gördüm. Gerçekten böyle bir hatanın var olduğuna inandık. O yüzden böyle bir mücadele vermeye başladık. Yetkililerden bu konu hakkında bir açıklama bekliyoruz. Varsa bir hata, bunun da bir an evvel düzeltilmesini talep ediyoruz. Biz sınav sonrası açıklanan cevap anahtarına göre hesaplarken hatırlamadığımız soruları bile yanlış saydık. Bu kadar farkın olmaması gerekiyor" diye konuştu.

'SORUNUN ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYORUZ'

Beden eğitimi öğretmeni olabilmek için sınava girdiğini ifade eden Muhammet Gemici (24) ise bu bölümün atama sayısının zaten düşük olduğunu ve sınav açıklanana sonuca göre atanamayacağını belirtirken "Cevap anahtarına göre defalarca kontrol ettim ve 122 netim çıktı. Hatırlamadıklarımı bile yanlış hesaplamama rağmen açıklanan sonuçlarda yaklaşık 22 netimin düştüğünü gördüm. Özellikle sayısal çıkışlı bir öğrenci olmama rağmen matematikte -3 netlere kadar düştüğümü görmekteyim. Bunun kasti olarak yapıldığını düşünmüyorum. Bu sorunun bir şekilde çözülmesini istiyoruz. Soruların tek tek tekrardan okunmasını istiyoruz. Yetkililerimizden de ellerinden geleni yapmasını talep ediyoruz. Maddi manevi her türlü emeğimiz var. Emeğimizin bu şekilde gitmesi bizi çok üzdü. Kendi hesaplarıma göre 125 doğrum var ama sonuçlara göre 103 doğru var" dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Ergenekon'da 19 eski komutanın davası, ana davadan ayrıldı

SONRAKİ HABER

3 çocuk babası, işsiz nedeniyle bunalıma girerek intihar etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa