AB’de ülkeler değil bankalar kurtarılıyor

AB’de ülkeler değil bankalar kurtarılıyor

Avro Bölgesi ülkelerinde iki yılı aşkın bir süredir kendisini açık olarak hissettiren Avro krizine karşı “önlem” adı altında alınan kararlar dizisine bir yenisi daha eklendi. 28-29 Haziran’da toplanan AB Zirvesi’nde kriz içerisindeki ülkelerin bankalarının doğrudan AB fonlarından para alması yönünde yapılan

Yücel Özdemir

Yoğun pazarlıklar ve tartışmalar nedeniyle gece geç saatlere kadar devam eden Maliye Bakanları toplantısında iflasla karşı karşıya olan İspanya’da zor durumda olan bankalara 30 milyar avronun verilmesi kararlaştırıldı. Ancak bunun oldukça yetersiz olduğu, önümüzdeki günlerde yeniden bir durum değerlendirilmesi yapılacağı tahmin ediliyor. Çünkü daha önce İspanya’nın acil olarak ihtiyaç duyduğu paranın yaklaşık 100 milyar avro olduğu açıklanmıştı.

Toplantıda, 2014 yılına kadar İspanya’nın bütçe açığını kapatması yönünde planlar yapması yönünde tavsiye önerilerde bulunuldu.

Ne var ki, bakanlar kurulunun toplandığı gün uluslararası piyasalarda İspanya’ya ait devlet tahvilleri karşılığında verilen kredilerin faizleri rekor denilebilecek derecede yükselerek yüzde 7’ye çıktı. Bu da önümüzdeki dönem İspanya’nın bütçe açığının kapanmasından çok açılacağı anlamına geliyor.
İspanya Maliye Bakanı Cristóbal Montero, bütçe açığını kapatmak için öncelikli olarak katma değer vergisini artıracağını söyledi.

Avro Bölgesi maliye bakanları ayrıca aşırı bütçe açığı nedeniyle AB’den yardım almak için başvuruda bulunan dönem başkanı Kıbrıs’ın talebini de değerlendirdi. Ancak somut bir karar almadı. Önümüzdeki eylül ayında toplanacak bakanlar kurulunda Kıbrıs ve Yunanistan’ın durumu yeniden ele alınacak ve ne kadar paranın verileceği konusunda karar verilecek.

Ancak bu aynı zamanda yeni tasarruf politikalarının bu ülkelere dayatılması anlamına geliyor.

BAŞKANLIK İÇİN KIRAN KIRANA PAZARLIK

Toplantıda en sert tartışmalar Avro Grubu başkanlığına kimin seçileceği konusunda Almanya ile Fransa arasında yaşandı. Bugüne kadar el birliğiyle AB’nin bütçe açığı veren ülkelere dayattığı politikaların mimarı olan Almanya ve Fransa, bu politikaların yürütülmesinde önemli bir yere sahip olan 17 Avro ülkesinin bağlı olduğu Avro Grubunun başkanlığını paylaşamıyor. Toplantı öncesinde her iki ülkenin dönüşümlü başkanlık konusunda anlaştıkları ileri sürülerken, bunun gerçek olmadığı anlaşıldı.
Çünkü Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Scheauble, bu görevi Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscoviç’e kaptırma niyetinde değil.

Her iki ülke arasında Avro Bölgesi Başkanlığı için yapılan pazarlıklardan bir sonuç alınmaması üzerine, halen bu görevi yürüten Luxemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, görevde kalmaya devam edecek. Konu yıl sonundaki AB Zirvesi’nde yeniden ele alınacak.

Maliye Bakanları toplantısında daha önce Avrupa Mali İstikrar Fonu (EFSF) başkanlığı yapan Alman Klaus Regling’in Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) başkanlığını üstlenmesi de kararlaştırıldı. (Köln/EVRENSEL)


İSKANDİNAV ÜLKELERİNDEN AVRODAN ÇIKMA TEHDİDİ

Avrupa Birliği üyesi ülkeler Akdeniz’e sahili olan ülkelerin içine düştüğü avro kriziyle zor duruma düşerken, bütçeleri yerinde olan İskandinav ülkeleri krizin faturasını daha fazla ödememe adına avrodan çıkma tehdidinde bulundu. Bu ülkelerin başını İsveç ve Finlandiya çekiyor.

Maliye Bakanları toplantısından sonra basına bir açıklama yapan İsveç Maliye Bakanı Anders Borg, Yunanistan’ın bu durumda avro bölgesinden çımaya zorlanması gerektiğini söyledi. Borg, ülkesinin avronun dağılmasına karşı hazırlıklar içerisinde olduğunu belirterek; Avro Bölgesi’nden bağımsız bir şekilde ekonomilerinin sürdürülmesinden yana olduğunu dile getirdi.

Aynı şekilde, Finlandiya da her şeye rağmen Avro Bölgesi’nde kalma niyetinde olmadığının mesajını verdi. Borç içindeki ülkelerin bütçe açığını kapatmaya niyetli olmadıklarını söyleyen Maliye Bakanı Jutta Urpilainen, “Finlandiya başka ülkelere bankalarını kurtarması için ödünç para vermeyecektir. Bu nedenle bankaların batmasına olanak sağlanmalı” diyerek ülkesinin tutumunu açıkladı. Finlandiya, AB Zirvesi’nde de başka ülkelerin borçlarını ödemek istemediğini açıklamıştı. (Köln/EVRENSEL)


İTALYA’DA SENDİKALAR HAREKETE GEÇİYOR

Bütçe açığının yüksek olduğu Avro Bölgesi’nin üçüncü büyük ekonomisine sahip İtalya’da, Başbakan Mario Monti’nin açıkladığı kısıtlama politikalarına başta sendikalar olmak üzere pek çok kesim tepki gösterdi.

2014 yılına kadar kamu harcamalarından 26 milyar avronun kesinti yapılmasının öngörüldüğü pakette, işten atmaların kolaylaştırılması, ücretlerin düşürülmesi, vergilerin yükseltilmesi yer alıyor.

Pakette ayrıca kamu dairelerinde çalışan memurların yüzde 10’unun, yönetici konumunda olanların ise yüzde 20’sinin işten çıkarılması bulunuyor. Bu kapsamda toplam 25 bin kamu çalışanının işten atılması planlanıyor. Bunların 11 bini bakanlıklarda, 14 bini de yerel idarelerde çalışanlar olacak.

AB tarafından başbakanlığa atanan Monti, bu yıl içinde toplam 4.5 milyar avro, önümüzdeki yıl 10.5 milyar avro, 2014’te ise 11 milyar avro tasarruf yapmayı hedefliyor. Halen yüzde 21 olan KDV, 1 Temmuz 2013’te yüzde 23’e, 2014’te ise yüzde 23.5’e çıkarılacak.

Emekçilere karşı ağır bir reçete hazırlayan AB eski Rekabet Komiseri Monti’ye karşı sendikalar şimdiden büyük eylemler gerçekleştireceklerini ilan ettiler. Ülkenin en büyük sendikal çatı örgütü olan CGIL Genel Sekreteri Susana Camusso, bu ay içinde sağlık ve kamu alanlarında yapılan kısıtlamalara karşı eylemler yapacaklarını belirterek, sonbaharda da genel grev olacağının mesajını verdi. Camusso, hükümetin kısıtlama planlarının ülkenin içinde bulunduğu durumu iyileştirme yerine kötüleştireceğini dile getirdi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net