Hatay'da ölü beyaz balina kıyıya vurdu

Hatay'ın Arsuz ilçesinde 20 metre uzunluğundaki ölü beyaz balina kıyıya vurdu.

21 Haziran 2017 08:32
Paylaş

Hatay'ın Arsuz ilçesinde 20 metre uzunluğundaki ölü beyaz balina kıyıya vurdu.

Karaağaç Mahallesi'nde bir haftadır denizden kötü koku bir koku geldiğini fark eden vatandaşlar, dün sahile gittiklerinde kıyıya vuran 20 metre uzunluğunda ölü beyaz balina ile karşılaştı. İhbar üzerine sahile gelen polisler, durumu sahil güvenlik ve İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri Fakültesi görevlilerine bildirdi.

Yetkililer, rüzgar ve dalgaların şiddeti nedeniyle ölü balinayı bulunduğu yerden çıkartamadı. Bazıları, ölü beyaz balinayı bir haftadır sahile yakın kesimlerde deniz üzerinde gördüklerini iddia ederken yetkililerin balinayı bugün sahilden çıkartmayı planladığı öğrenildi.

BOYU 20 METRE

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Turan, kıyıya vuran ölü balinanın nesli tehlike altında olan İspermeçet türünden olduğunu, boyunun 20 metre, cinsiyetinin ise erkek olduğunu açıkladı. Balinayı bulunduğu yerden çıkararak İSTE Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesinin bahçesine gömeceklerini belirten Turan, gömüldükten yaklaşık bir yıl sonra kemiklerin ortaya çıkacağını ve bunları müzede sergilemeyi düşündüklerini söyledi. Avrupa'da bu türe Sperm balinası da denildiğini anlatan Turan, balinanın Akdeniz ve dünyada yaygın olarak bulunduğunu kaydederek şöyle dedi:

Uzunluğu yaklaşık 20 metreyi bulan balina erkek. Balina ticari anlamda çok değerli. Bu türün avcılıktan dolayı nesli tehlike altında. Başındaki ispermeçet yağından dolayı buna ispermeçet deniliyor. Başlarında yaklaşık bin 900 litre yağ bulunmaktadır. Bu yağ da bu balinaları aşırı dibe indiklerinde basınca karşı koruma görevi görüyor. Beslenmek için İskenderun Körfezi'ne giriş yapmış olduğunu düşünüyorum. Atlantik Okyanusu'nda olsun, Akdeniz de olsun yaygın olarak dolaşan ve göç eden bir türdür. Neden öldüğünü saptamak için incelememiz sürüyor. Ayrıca bu balina tehlikeli bir tür. Sinirlenmesi durumunda önüne gelen tekneleri dahi yutabilir. (DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

İngiltere'de İslamofobik nefret suçlarında ani artış

SONRAKİ HABER

Beytüşşebap'ta üs bölgesi yolunda patlama: 1 işçi öldü, 2 işçi yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa