21 Haziran 2017 05:18

PETKİM işçileri: 3 yıllık TİS’i kabul etmiyoruz

Pazartesi sabahından bu yana fabrikada direnişte olan PETKİM işçileri, 3 yıllık sözleşmeyi de asla kabul etmeyeceklerini söylüyor.

Paylaş

Eren SARAN
Emine UYAR
İzmir

Patronun 3 yıllık sözleşme ve düşük zam dayatmasına karşı pazartesi sabahından itibaren fabrikada direnişte olan PETKİM işçileri, aynı işi yapan işçiler arasındaki ücret farklılığının ortadan kalkmasını istediklerini, 3 yıllık sözleşmeyi de asla kabul etmeyeceklerini söyledi. Patronun işçi sayısını azaltarak işçilik maliyetinin yüzde 3’e düşürüldüğünü anlatan işçiler, “Ama gözü hâlâ işçinin ücretinde” dedi ve mücadelede kararlı olduklarını dile getirdi. 

Patronun ücret farkının kapatılması karşılığında 3 yıllık sözleşme dayattığını belirten bir işçi, “Şu anda 2006’dan önce girenler, 2006 sonrası girenler ve STAR rafinerisinden geçen arkadaşlarımızla beraber 3’lü skala sistemi uygulanıyor. Biz hepimiz için adil olanı yine hep beraber istiyoruz. Bayramı da burada geçirmeye hazırlıklıyız. Yeter ki kazanalım” dedi.

PETKİM İŞÇİSİ ÖRGÜTLÜ BİR İŞÇİ

Bir başka işçi, PETKİM’in ilk 500 şirketin içerisinde olduğunu belirterek, “Bu bizlere yansımıyor. Eşit işe eşit ücret istiyoruz. 11 yıldır yaşadığımız bir sıkıntı. İşveren en son 3 yıllık sözleşme karşılığında,‘ikinci ücretleri birincilerin yüzde 89’una çıkarırım’ diyor. Biz sonuna kadar gideceğiz” dedi. PETKİM işçisinin fabrikasına kendisininmiş gibi sahip çıktığını belirten bir işçi de, “Derdimiz hak ettiğimiz zammı alabilmek. Oruç tutan arkadaşlarımız var, sıcaklar bir yandan uzun saatlerdir mesai yapıyor olmamız bir yandan. En ufak bir kıvılcım ateş çıkarabilecek durumda iken buraya polis getirmeleri TOMA çıkarmaları doğru değildi. İşveren art niyetini göstermiş oldu” dedi.

4700 OLAN PERSONEL 1850’YE İNDİ

Bir diğer işçi de ücret farklılıklarına değinerek, “Aynı vanayı üç kişi açıyor ama üçü de farklı ücret alıyor. Bu fark patrona daha fazla kâr sağlıyor. İşveren işçinin aldığı paraya göz dikmiş. Normalde PETKİM’de işçinin maliyeti yüzde 3 gibi bir meblağ. Bunu daha da indirmeye çalışıyor. Personel sayısını düşürerek de bunu yapmaya çalışıyor. 2006’da 4700 olan sayı şu anda 1850’ye kadar indi. 5 kişinin yaptığı iş bir kişiye bindiği halde işveren hâlâ işçinin ücretine göz dikiyor. 11 yıldır çalışıyorum bu işyerinde hakkımızı alamıyorum. Biz işe girdiğimizde bulunduğumuz sahada 7 kişi çalışıyorduk şimdi 3 kişi var. İş yükümüz arttı” dedi. 

Tüm işçilerde kararlılık olduğunu belirten bir başka işçi ise şunları söyledi: “Biz bu fırsatı bir daha yakalayamayabiliriz. O yüzden sonuna kadar gitmeliyiz. İşveren 3 yıllığı dayatarak sendika ile aramızdaki bağı zayıflatmak istiyor. 30 küsur senedir TİS var kimse 3 yıllık sözleşme teklifi ile gelmemiş. İnsan soruyor şimdi niye 3 yıl sözleşme istiyorsun? Biz burada art niyet arıyoruz. PETKİM patronu her zaman elinde tuttuğu bir koz ile bizim aleyhimize olacak bir maddeyi bize dayattı. Şimdi de zaten hakkımız olan skala farkının kaldırılması meselesini bize dayatarak kendi faydasına olan 3 yıllık sözleşmeyi dayatıyor. PETKİM işçisinin duruşu diğer iş yerlerinde çalışanlara benzemez. Biz sendikamıza bağlıyızdır. PETKİM’de 3 yıllık sözleşmeyi geçirmek demek her yerde bunu yapabilecekleri anlamına gelir. Biz kendi aramızda da konuşuyoruz ve kesinlikle 3 yılı kabul etmiyoruz. Dün burada bizi polis ile yüz yüze getiren, yemek vermeyen işverenin iyi niyetli olduğuna inanmıyorum.

‘KOMŞUM DİRENİŞTEN Mİ KAÇTIN DEDİ’

PETKİM’de görüştüğümüz diğer işçiler de şunları söyledi: “PETKİM bundan birkaç ay önce yıllık kârını açıkladıktan sonra kapsam dışı çalışanlara 3 bin lira ile 300 bin lira arası kardan pay dağıttı. Ama bunu performans primi olarak gösterdi. Çünkü yasada kârdan elde edilen payın tüm işçilere dağıtılması lazım burada bile niyeti işçileri ayrıştırmaktı. Ama bizim işçiler arasında ayrışma yaratamaz. Biz tüm arkadaşlar birlikteyiz. 24 saattir uykusuzum ama eve gidip dinlenmiyorum burada olmak istiyorum. Dün iki arkadaş üzerini değiştirmek için eve gittiğinde bile üst komşusu ‘Kaçtın mı direnişten?’ diyerek espri yapıyor. Biz tüm çevremize bu direniş anlatabiliyoruz. O yüzden güçlüyüz birlikteyiz. Eylemlerde sadece kartı göstermemiz yeterliyken ilk gün bizi çirkin bir uygulama ile karşıladılar. Sanki fabrika içerisinde güvenlik görevlisi mi fabrikayı koruyor? Buradaki işçilerin yapacağı bir hata nelere neden olabilir çalışanlar bunun farkında zaten işgüzarlık yapmalarına gerek yoktu. Asıl yaptıkları uygulama ile güvenlik zafiyeti yaratıyorlar. 10 yıldır çalışıyorum tecrübeli işçiyim ama hak ettiğim maaşı alamıyorum. O zaman yaptığımız işte tecrübe aramanın ne anlamı var. PETKİM Türkiye’de ilk 500’ün içerisine girmiş. Bu seviyeye geldiyse burada çalışan arkadaşlarımızın üretimiyle, emeğiyle geldi. Ama biz de o üretilenden hakkımızı istiyoruz.”,

PATRON İŞÇİYE YEMEK VERİLMESİNİ ENGELLEDİ

İşçiler önceki gün akşam fabrikanın içerisine girdikten sonra sendikanın, yemekhane şirketine “800 kişilik yemek hazırla, parasını biz vereceğiz” dediğini ancak, işverenin yemeğin çıkmasına izin vermediğini aktaran bir işçi, “Söz de o da Müslüman. Bizi açlıkla terbiye edebileceğini zannediyor. Hani tek millet iki devlettik Azerbaycan (PETKİM patronu Azerbeycan devlet kurumu Socar) ile. Sen işçiye parasıyla yemek vermedin Ramazan ayında yarın öbür gün bizimle bayramlaşmaya geldiğinde yüzümüze nasıl bakacaksın. Ben 12 yıldır çalışıyorum PETKİM’de. Girdiğim yıl asgari ücretle başladım işe. Şimdi görece daha iyi maaş alıyoruz ama burası petrokimya. 1500 kilo basınçla çalışıyoruz içeride. Biz burada üç vardiya sistemiyle çalışıyoruz ve çok tehlikeli bir sektörde çalışıyoruz. Sürekli dikkat etmemiz gereken bir sektör ve işe girdiğimden beri çok fazla sıkıntı yaşıyoruz” dedi. 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

COVERIS patronundan grev intikamı: 11 işçi işten atıldı

SONRAKİ HABER

Sömürerek büyüyorlar!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...