Şişecam'da 'fırın kapanacak' söylentisi: 250 işçi tedirgin

Şişecam'da 'fırın kapanacak' söylentisi: 250 işçi tedirgin

Şişecam işçileri, TİS'te anlaşma sağlanması sonrası Kırklareli Cam fabrikasında fırın bölümünün kapatılacağı söylentileri nedeniyle tedirgin.

Fırat TURGUT
İstanbul

Şİşecam’da sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanmasının ardından Kırklareli Cam fabrikasında, fırın bölümünün kapatılacağı söylentileri dolaşmaya başladı. 250 civarında işçinin çalıştığı bölümde işsiz kalma tedirginliği yaşanıyor. Henüz resmi bir açıklama yapılmadığını belirten işçiler, bölümün kapatılması durumunda burada çalışan işçilerin Trakya’daki diğer fabrikalara aynı haklarla işbaşı yaptırılmasını istiyor.

Kristal-İş’le Şişecam patronu arasında 8 Haziran’da yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanmış, işçiler bir taraftan kazanım elde ettiklerini vurgularken, diğer taraftan “Daha örgütlü olsaydık daha fazla hak kazanırdık” demişti. Sözleşmede anlaşmaya varılmasından 1 hafta sonra Kırklareli Cam fabrikasında, fırın bölümünün kapatılacağına dair bir söylenti dolaşmaya başladı. Bölümdeki makinelerin durduğunu belirten Kırklareli Cam’dan bir işçi, “6 tane makinenin olduğu fırında 2 tane makine çalışıyordu, şimdi onlardan biri de durdur. 1 tane makine çalışıyor şu anda. Ayın 28’inde tamamen duracağını söylüyorlar. Bölümlerde aylık vardiya çizelgeleri asılır. Bu ay şu şu kişiler şu vardiyalarına devam edecekler diye. Ama fırın için vardiya çizelgesi asılmadı. Resmi bir açıklama yapılmadı ama bu yaşananlar fırının kapanacağına işaret ediyor” diye konuştu.

Fırın bölümünde 250 civarında işçinin çalıştığını ifade eden işçi şöyle konuştu: “Ekonomik gerekçeler olduğu söyleniyor. Eğer kapanırsa işten atmalar başlayacak. Mesela Lüleburgaz’daki fabrikada 200 tane sözleşmeli çalışan var. Orada herhangi bir daralmaya gittiği zaman bu 200 işçiyi çıkarabilirdi. Ama Kırklareli Cam’da ciddi bir sözleşmeli çalışan sayısı da yok. Dolayısıyla patron burada çalışan kadrolu işçileri çıkaracak. 10-15-20 yıllık işçiler işlerinden olacak.”

Bölümdeki herkesin işsiz kalma korkusu yaşadığını dile getiren işçi, “Diyelim ki öyle bir şey oldu, bizim talebimiz, 250 tane işçinin Trakya’daki 3 fabrikada aynı haklarla işbaşı yaptırılması olacak” diye konuştu.

Son Düzenlenme Tarihi: 21 Haziran 2017 05:12
www.evrensel.net

2 yorum yapılmış

  1. lkkhh lhgF 3 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Yorum yapan arkadaş sendikacı gibi görünen işverenci. Bunun gibi ' yerim rahat, ondan sesimi çıkarmıyorum. ' diyen işçi sınıfı var fabrikada. Fabrikada bırakın klimayı vantilatör bile her makinada yok. Sıcaklarda içerisi dahada aşırı sıcak oluyor. O boş konuşan arkadaşları makinada çalışırken zorlandıkları için rahat yerlere verirler genelde. Bunlar sendikayla anlaşmalı işverenciler olarak adlandırılıyor içerde. Genelde birşey istedin mi ustabaşlarından önce bu şahıslar konuşur. Bakarsın konuşana senin gibi işçi. Neyle bilinir! Sendikaya yakınlığıyla. Peki ya bu sendikaya yakınlığı olan biri bunu diyorsa sendikanın ne kıymeti kalır. Mağduriyeti yaşayan hep çalışan işçi olur. İşverenden duymadığınız azarlamaları ve söylentileri genelde bu gibi şahıslar ortaya atar. Sonuçta istenilen para alınmadı ve olay örtpas edilmeye çalışılıyor. Gram gram satılıyoruz. Düne kadar yemeklerde doymadın mı bir daha yiyebiliyorduk. Şimdi ise göya çaktırmadan en azından yemeklerin tadı var diye söylenti yaydılar. Ama ne yararı var. O sıcakta o yemek adamı doyurmuyor. Çünkü artık eylemden sonra o devirinde kalktığını gördü işçiler. 1.85 para alındı ama bizi sattılar. Bunun gibi bir çok örnek var içeride. Eylemlerde verilen sözleri yerine getirmiyor sendika. Bu kadar insanın yüzüne hergün bakıp nasıl geçiyolar anlam veremiyoruz. Bunlara destek verenlerede bakıyoruz hep içerde rahat olan adamlar. Hafif işe kaçanlar. Neden böyle yapıyorlar anlamıyoruz. Şu bilinen bir gerçekki sendika içerde belli başlı adamları kolluyor. Geri kalanı kimsenin umurunda değil. Bunları gözle görüyor herkes. İşten atılma ve tutanak ile işçi sürekli tehdit içerisinde olduğundan içerde ağzını bile açmaya korkar oldu. Sendika yönetiminin baştan aşağı değişmesi lazım ve eski kaybettiklerimizi geri almamız lazım. Yoksa ileride ne şişe kalır ne cam. Bu kadar zulüme çalışan işçiler bırakırsa geride kalanların işi yürütemeyeceği aşikar.

  2. Fgjl hhkkl 3 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Yazın bile kömür yardimı alirken yuksek maas alirken sesiniz cikmiyodu

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.