Asker zehirleyenler, işçi hakkı yemekten mahkum oldu

Asker zehirleyenler, işçi hakkı yemekten mahkum oldu

Asker zehirlenmeleriyle gündeme gelen Rota Yemekçilik, işten attığı işçilerden Yıldırım Özkul'un açtığı tazminat davasını kaybetti.

Hasan AKBAŞ
Diyarbakır

Manisa’da kışlada askerlerin zehirlenmesine neden olan Rota Yemekçilik Şirketinin sağlık ve hijyen koşullarına 2015 yılında itiraz ettiği için Diyarbakır’da işten atılan işçilerden Yıldırım Özkul’un açtığı davada karar verildi. Mahkeme şirketin, Özkul’a ihbar, kıdem tazminatları, fazla mesai ve yıllık izin ücretlerini en yüksek faiz miktarlarıyla ödenmesine hükmetti.  

Diyarbakır merkezli Rota Yemekçilik Şirketi 2006 yılında itibaren çeşitli adlarla Dicle Üniversitesinden aldığı ihalelerle faaliyetini sürdürdü. İşçiler, Evrensel aracılığıyla şirketin yemek hizmetleri ve gıda alımları sırasında yolsuzluk yaptığı, hijyen kurallarına dikkat etmediğine dair kimi örneklerle de ciddi iddiaları gündeme getirmişti. İşçilerin çeşitli gerekçelerle işten atıldıkları sonrası açığa çıkan iddialara rağmen şirket hakkında hiçbir adli süreç başlatılmamıştı. Ancak işçiler bireysel olarak davalar açmıştı. Rota Yemekçilikten önceki Tadal, Avşaroğulları, Çamlıca, Ova, Mendika şirketlerine tazminat davası açan Yıldırım Özkul’un davası sonuçlandı.

Yıldırım Özkul’un açtığı ve 2 buçuk senedir süren davanın karar duruşması dün Diyarbakır 5. İş Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya şirketin yetkilileri diğer duruşmalarda olduğu gibi bu duruşmaya da mazeret dilekçesi göndererek katılmadı. Davacı Özkul duruşmada hazır bulunurken, şirket yetkililerinin mazeret ile sürekli davayı uzatmak istediğini, hakkını aradığını ve duruşmada karar verilmesini istedi. 

Hakim Murat Çayır, talep üzerine karar verdi. Mahkeme Özkul’un 27 Ocak 2015 tarihinden itibaren (işten atılma tarihi) bankalarca mevduata uygulanan en yüksek faiz ile kıdem tazminatının ödenmesine, yine ihbar tazminatının en yüksek faiz ile hesaplanmasına ve yıllık izin ve mesai ücretlerinin hesaplanarak ödenmesine karar verdi. 

Duruşma sonrası gazetemize konuşan Özkul, “O dönem çokça dile getirmiştik. Etler çalınıyordu. Bize 180 kişilik yemek hazırlanacak listesi geliyordu ancak, malzemeyi 120 kişilik ayarlatıyorlardı. ‘Bu yemeği 180 kişiye yettirin’ diyorlardı. Yemekte böcek, salyangoz, eldiven ne ararsanız çıkıyordu. Hijyen koşulları hiç yoktu. Şikayet olunca da işçileri işten çıkarıyorlardı. Kimi işçilere, ‘Siz biraz dinlenin biz sizi sonra geri alacağız’ deniliyordu. Beni de, etleri çalmakla itham etmişlerdi. Firma kendisini hep aklıyordu. Kaç defa söyledik ama iddialar araştırılmadı. Bizler mağdur işçiler olarak bir araya gelip bu durumu Levent Tüzel ile konuşarak Meclis gündemine taşıdık. Yine haberler de yapıldı. Ve açtığımız bireysel davaları da kazanmaya başladık. Davada karar verildi. Hakkımızdı aldık ancak, halk sağlığını da işçiyi de düşünmeyen bu şirket hala nasıl faaliyet gösteriyor anlayamıyorum. Manisa’da olanın Diyarbakır’da da başka yerlerde de olmayacağının hala garantisi yok” diye konuştu. Aynı iddialar ve mağduriyet üzerinden 16 işçinin daha davaları devam ediyor. Özkul, kendisi hakkında verilen bu kararın emsal olmasını ve diğer işçilerin davalarında da verilmesi gerektiğini söyledi. 

www.evrensel.net