PETKİM’de sendikacı ve temsilciler gözaltına alındı

PETKİM önünde işçilerle birlikte direnişte olan Petrol-İş Sendikası yöneticileri ve temsilcileri gözaltına alındı.

20 Haziran 2017 20:07
Paylaş

PETKİM’de Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması nedeniyle başlayan eylemler sürüyor. PETKİM yönetimi, Petrol-İş Baş Temsilcisi hakkında disiplin soruşturması başlattı. Soruşturmaya gerekçe olarak ise eski ismi 'PETÖS' yeni adı, 'PETKİM Benim' olan işçilerden öneri alma sistemine, işçilerin katılımının engellenmesi gösterildi.

'KİMSE BİZİ TERBİYE ETMEYE KALKMASIN'

Konu ile ilgili hem giren vardiyaya hem de çıkan vardiyaya bir açıklama yapan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, sendika olarak şirketteki PETÖS sistemini onaylamadıklarını belirterek, "Bu sisteme öneri vermek bir işçinin kendi ayağına sıkmış olduğu kurşundur. Bu sisteme öneri veren arkadaşlarımızı da uyardık. Eğer benim yaptığım işle ilgili herhangi bir değişiklik yapılacaksa, benim zaten onu yapmam gerekir ve yapıyoruz da, bunun için işveren vekillerine yalakalık yapmama gerek yok" dedi.

Geçtiğimiz günlerde bu sistemle ilgili bir ödül töreni düzenlendiğini dile getiren Oktay, "Burada ilk günden beri yaşananları biliyorsunuz. Kaymakam devreye girdi, vali devreye girdi ve bir adım atıldı. Bu sabah bir haber aldık. İşveren yetkilileri baş temsilci arkadaşımızı disiplin kuruluna sevk etmişler.  Karar henüz bize tebliğ edilmedi ama şunu söylüyoruz, alacak oldukları karar ne olursa olsun bize göre yok hükmündedir. Hiçbir yetkili bizim baş temsilcimizi, temsilci arkadaşlarımızı sendikal faaliyetlerinden dolayı disiplin kuruluna sevk edemez. Kendilerini bir kez daha uyarıyoruz, bu olay toplu sözleşmenin de önüne geçer. Hiç kimse bizi terbiye etmeye kalkmasın. Bizi terbiye etmeye çalışanlar kendi terbiyelerini gözden geçirsinler" dedi.

'PETKİM ZATEN BİZİM!'

Petrol-iş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay'ın, "Sistemin adı değişmiş, 'PETKİM Benim" olmuş demesi üzerine bir işçi, "PETKİM bizim zaten başkan" diye bağırdı.

Fabrika içerisinde işçilerin iftar yapabilmesi için 800 kişilik yemek hazırlatmak isteyen sendika, PETKİM yönetiminin engel olması üzerine dışarıdan yemek getirmek zorunda kaldı.

PETKİM'de patronun eylem devam ederken içeriye mal yüklemek üzere kamyon sokmak istemesine işçiler engel oldu. Bunun üzerine patron polis çağırdı. Çevik kuvvetin fabrikaya girmesi üzerine Petrol-İş sendikası yöneticileri ve temsilcileri kamyonların önüne geçti. İşçiler çevikle karşı karşıya gelmesin diye isçilerin bahçede beklemesine karar verildi.

Sendikacılar kamyonların önünden çekilmek için biri baştemsilci olmak üzere 4 temsilci hakkında verilen cezaların kaldırılmasını istediler.

Polis yetkilileri, "Bunu yarın yapılacak görüşmede gündeme getirirsiniz" deyince sendikacı ve temsilciler çekilmedi. Bir süre fabrika kapısı önündeki gergin bekleyiş sürdü. İşçiler, "Fabrikalar boşaltılsın", "Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz" sloganları attı.

Fabrika önünde bekleyen tüm sendika temsilcileri gözaltına alındı. Polisin gözaltı yapmasıyla beraber işçilerin aileleri fabrikaya gelmeye başladı.

 

İŞÇİ AİLELERİFABRİKAYA GELDİ

Petrol-iş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, Şube Yöneticileri, Bastemsilci ve işyeri temsilcisi 14 kişi Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde tutuluyor. İfade işlemleri devam ediyor.

Sendikacilar PETKIM önünden darp edilerek gözaltına alındı. Şube Başkanı Oktay yere yatırıldı, ters kelepçe takıldı.  Şube Yöneticileri ve sendikacilar önce Aliağa Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

TERS kelepçe yapılarak gözaltına alınan sendikacı ve temsilciler Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürülürken, saldırı haberini alan işçilerin eşleri ve çocuklarının nerede ise tamamı fabrikaya geldi. İşçiler, iftar saatine yakın fabrikaya gelen ailelerine içeriden yemek getirdi. Yemeklerini aileleri ile birlikte fabrika önünde yedi.
Ardından işçiler tekrar içeriye girerken ailelerine teşekkür etti. İşçilerin eşleri, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “PETKİM işçisi yalnız değildir” sloganlarını attı.

SENDİKACILARA ALİAĞALILARDAN DESTEK

Yere yatırılıp ters kelepçe takılarak gözaltına alınan Petrol-iş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, Şube Yöneticileri, Baştemsilci ve işyeri temsilcisi toplam 14 kişinin Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeleri alındı. Gözaltılar Aliağa kamuoyunda tepki yarattı.
İlçe Emniyet Müdürlüğü önüne gelen PETKİM işçileri, PETKİM ve TÜPRAŞ işyeri temsilcileri, Türk-İş’e bağlı Deriteks, Tezkoop 2 No’lu, Petrol-İş İzmir Şube ve Tes-İş 1 No’lu Şube Başkanları, Genel-İş 5 No’lu Şube, Aliağa Belediyesi işyeri temsilcileri, Emekli-Sen Şube Başkanı, Eğitim Sen ve Eğitim-İş Temsilcileri, EMEP il ve ilçe yöneticileri, CHP ilçe yöneticileri ile ultraAslan taraftar grubu geç saatlere kadar bekleyişini sürdürdü.
İşçilerin bekleyişi sonucu sendikacılar, gece 03.30’te bırakılır bırakılmaz PETKİM’e döndü. Fabrikada bekleyen işçiler, sendikacı ve temsilcileri alkışlarla ve “Birlik mücadele zafer”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganları ile karşıladı. Petrol-İş Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar da fabrikaya geldi. Önceki gün 16.00’da işbaşı yapan vardiya sabah 08.00’e kadar çalıştı. Diğer işçilerin fabrika içindeki bekleyişi sürüyordu.
Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar da, PETKİM’de yaşananlarla ilgili sert bir açıklama yaparak, işçilerle polisin karşı karşıya getirilmesinin kendisini ve Aliağalıları derinden üzdüğünü belirtti. Acar PETKİM yönetimine seslenerek, “Şunu net bilmenizi isterim ki, eğer yönetim olarak bu saat itibari ile işçimizi polislerimiz ile sınamaya devam ederseniz beni ve Aliağa’yı sınamaya çalışacaksınız” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Pencereye çıkıp el sallayan Şube Başkanı Oktay ve sendikacilar alkışlandı.

PETKİM NÖBETİNDEYİZ!

PETROL-İŞ Merkez Yönetim Kurulu, yaptığı açıklamayla gözaltılara tepki gösterdi. Gözaltı ve baskılarla PETKİM işçisinin mücadelesinin bitirilmek ve hakkını arayan işçinin sesinin kısılmak istendiği belirtilen açıklamada, şi ifadelere yer verildi: “PETKİM işçisi, grev yasağı kapsamındaki işyerinde işverenin bu yasağa güvenerek dayatmalarda bulunmasına karşı çıkmaktadır. Meşru eylem hakkını kullanarak hakkını aramakta ve yıllardır örgütlülüğüyle elde ettiği kazanımlarına sahip çıkmaktadır. PETKİM işçisi, sözleşme sürecinde işverenin 3 yıllık sözleşme dayatmasını, ücretler arasındaki farkı giderecek talebi karşılamamasını ve genel ücret zammı teklifini düşük tutmasını protesto etmektedir. Grev yasağı kapsamındaki işyerinde bu yasağa güvenerek hareket edenler ve işçiyi iradesi dışında Yüksek Hakem Kurulu eliyle bir sözleşmeye mahkum etmeye çalışanlar hesap hatası yapmaktadır. İşverenin dayatmalarına boyun eğmeyen PETKİM işçisi, haklarına ve örgütlülüğüne sahip çıkmaya devam edecek, meşru eylemini sürdürecektir.”

Birleşik Metal-İş Genel Yönetim Kurulu’da yaptığı açıklamayla PETKİM işçilerinin yanında olduklarını bildirdi. Metal işçilerinin PETKİM işçisiyle dayanışma içinde olacağı belirtilen açıklamada, “Birleşik Metal-İş Sendikası olarak biliyoruz ki; işverenlerin ve PETKİM işvereninin uzlaşmaz tavrı ülkenin içinde bulunduğu antidemokratik atmosferden yararlanma fırsatçılığına dayanmaktadır. İşverenin dayatmacı tutumuna karşı hepimiz PETKİM nöbetindeyiz” dendi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

PETKİM'DEN AÇIKLAMA

PETKİM yönetimi, gözaltıların ardından açıklama yayınladı. Açıklamada, "gösterdikleri tüm gayrete rağmen sürecin sendika tarafından akamete uğratıldığı" öne sürülerek, "Bugün 14:30 civarında, sendika tarafından yönlendirilen bazı kişilerin mal almaya gelen müşteri kamyonlarını durdurup geri çevirdikleri tespit edilmiştir. Hukuk dışı olan bu tutumun akşam saatlerinde tekrarlanması üzerine kolluk kuvvetleri olaya müdahale etmiştir. Öte yandan, eyleme katılan bazı kişilerin akşam saatlerinde aileleri de tehlikeli maddelerin geçiş alanı olan PETKİM giriş kapısına getirerek riske attıklarına da üzüntüyle tanık olduğumuzu belirtmek isteriz" denildi.

PETKİM'in "6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun 62. Maddesine göre grev yasağının bulunduğu işyerleri kapsamında olduğu" ifade edilen açıklamada "Unutulmamalı ki, bu gelişmelerin, sadece ekonomik değil bölge açısından tehlike arz edecek boyutlara ulaşma riski vardır. Bu nedenle, telafisi mümkün olmayacak olayların yaşanmaması için sendikayı bir kez daha sağduyulu davranmaya ve bu hukuka aykırı eyleme son vermeye davet ediyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bugün de sendika yönetimine görüşmeleri masada çözme çağrımızı yinelemekteyiz. Bununla birlikte, hukuka aykırı eylem ve bu nedenle doğacak tüm zararlarımız ile ilgili olarak hukuki haklarımızı kullanacağımızı bir kez daha belirtmek isteriz" denilerek uzlaşmaz tutumun devam edeceğinin mesajı verildi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çanakkale'de Adalet Yürüyüşü 6. gününde devam etti

SONRAKİ HABER

İBB 39 ilçenin toplanma ve geçici barınma alanlarını belirledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...