20 Haziran 2017 17:57

Çocuk işçilik için meclis araştırması talebi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çocuk işçilik için meclis araştırması talep etti.

Paylaş

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’de eğitimini yarım bırakarak çalışmak zorunda kalan ve sayıları 100 bini aşan çocuk işçilerin durumunun araştırılması, bunların eğitime kazandırılarak sorunlarının çözümü için Meclis Araştırma Önergesi verdi. 

Gürer, TBMM Başkanlığına sunduğu Meclis Araştırma önergesinde, Kasım 2016 itibariyle 18 yaş altında çalışan çocuk sayısının 101 bin 650 olduğunu söyledi. Bu rakama çırak, aday çırak ve işletmelerde mesleki eğitim görenlerden bakmakla yükümlü olanların dahil olmadığını belirten Gürer, zorunlu eğitimin 12 yıl olduğu Türkiye’de, en az 100 bin çocuğun eğitimlerini yarıda bırakarak çalışmak zorunda bırakıldığının anlaşıldığını ifade etti. 

TARIM İŞÇİLERİNİN DURUMU VAHİM 

Ülkemizde çocuk işçilerin varlığının bir gerçek olduğunu ve kurumların bu konuda kağıt üzerinde kalan bilgi ve değerlendirilmelerinden öte sorunun ciddi boyutta olduğunu anlatan Gürer, eğitimini tamamlamamış ve yarım bırakmış öğrencilerin yanında çocuk işçilerin kayıt altında olanlarının ve kayıt dışı çalıştırılanların da olduğunu ifade etti.

Mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının durumu da vahim olduğunu vurgulayan Gürer, “Özellikle tarımda çalıştırılan çocuk işçilere yönelik yaşam, iş koşulları ve ücretlerine yönelik bir çalışmalar yetersizdir. Bakanlık 2016 yılı Kasım ayı itibarıyla 18 yaş altında çalışan sayısını, çırak, aday çırak ve işletmelerde mesleki eğitim görenlerden bakmakla yükümlü olanlar hariç, 101 bin 650 kişi olarak açıklamıştır. Bu rakam kayıt dışı ile oldukça yüksektir” dedi. 

2016 yılında TÜİK verilerine göre çocuk işçilerin yüzde 78’inin kayıt dışı çalıştığının tespit edildiğini dile getiren Gürer, 2012 yılında 32, 2016 yılında 56 çocuğun iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirdiğini bildirdi. Artış dikkate alındığında, yeni düzenlemelere gerek olduğunun ortaya çıktığını ifade eden Gürer, “Çocuk işçiler ve eğitimleri sorunun ülkemizde ciddi anlamda çözüm bekleyen önemli sorunlardandır. Çocuk işçiliğin ve okulu bırakarak çalışma zorunda kalışın nedenleri çok boyutludur” ifadesini kullandı. (ANKARA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

PETKİM patronu, sendika temsilcisine soruşturma açtı

SONRAKİ HABER

Nepal'de çığ düşmesi sonucu 7 kişi kayboldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...