20 Haziran 2017 15:03

HDP: Antalya cezaevlerinde yoğun baskı var

HDP Antalya İl Yönetimi Antalya ve Alanya cezaevlerinde yoğun baskılar yaşandığını ve buna sessiz kalamayacaklarını açıkladı.

Paylaş

Mahir DOĞAN
Antalya 

HDP Antalya İl Yönetimi bir basın açıklaması yaparak Antalya ve Alanya cezaevlerinde siyasi tutuklulara yoğun baskı ve çıplak arama dayatıldığını, buna sessiz kalamayacaklarını açıkladı.

HDP Antalya İl Yönetimi yayınladığı basın açıklamasında, “Sevkler yapılırken ve tutsakların cezaevlerine getirildiğinde uğradıkları ağır hak ihlallerini ve tutsaklara dayatılan çıplak aramaları, parti olarak kabul edemeyiz” diyerek bir açıklama yaptılar. 

Yapılan açıklamada “İzmir’den Alanya Cezaevine 6, Antalya Cezaevine 5 tutsak gönderildi. Bu insanlar yolculukları boyunca hiç mola vermeksizin önce Antalya L Tipi Cezaevine getiriliyor. Burada kalacaklar indirildikten sonra hiç mola verilmeden Alanya’ya devam ediliyor. Alanya Cezaevinde çıplak arama dayatılıyor ve bu yaptırımın kabul edilmemesi üzerine tutsaklar saldırıya uğruyor ve şiddetle kaba dayağa maruz kalıyorlar” denildi.

DİYABET HASTASINA İLAÇLARI VERİLMİYOR

HDP açıklamasında Antalya L Tipi Cezaevinde bulunan erkek ve kadın tutukluların üzerindeki baskının yoğunlaştığı haberini aldıklarını bildirdi ve diyabet hastası tutukluya günlerce ilaç verilmediğini, Antalya’ya yeni gelen Devrim Ayık’ın, crown hastalığından bağırsağının patlayıp ameliyat olduğunu ve acil sevki gerektiğini ancak ciddiye alınmadığını belirtti. HDP şöyle devam etti: “Siyasi tutsaklar sayımlarda askeri nizam ayakta dizilmeye zorlanıyor ve sürekli hakaretlere maruz kalıyorlar.Kadın tutsakların koğuşları basılmış bütün özel eşyaları dağıtılmıştır. Arama sırasında fayanslar bile sökülmüştür. Bu süreçte ağır hakaretler ve tehditler de devam etmektedir. Benzer baskılara maruz kalan erkek tutsaklardan 14 hükümlü Denizli’ye sürgün ediliyor. Bu ve benzeri baskılara karşı partimizin sessiz kalması mümkün değildir. İçeride ve dışarıda sürdürülen bu siyasi soykırım uygulamalarını protesto ediyor ve medya aracılığı ile kamuoyunu bilgilendirerek duyarlı olmaya davet ediyoruz. Yaşananların takipçisi olmayı sürdüreceğiz.”

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ceylin'in katil zanlısı Ş.T. cezaevinde intihara kalkıştı

SONRAKİ HABER

Elazığ ve İstanbul'da Evrensel'e destek: Evrensel’in suç ortağıyız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa