20 Haziran 2017 14:26

Ağırnaslı anması: Ağırnaslı gibi hukukçulara ihtiyacımız var

68 ve 78 kuşağının ‘Niyazi Amca’sı olarak bilinen avukat Niyazi Ağırnaslı ölümünün 30. yılında mezarı başında anıldı. 

Paylaş

12 Mart ve 12 Eylül dönemlerinde birçok demokratik kitle örgütünün yanı sıra Deniz Gezmiş ve arkadaşları ile Erdal Eren’in de savunmasını da yapmış olan Niyazi Ağırnaslı ölümünün 30. yılında mezarı başında dostları, ailesi ve meslektaşları tarafından anıldı. Cebeci Asri Mezarlığında bir araya gelen dostları ve ailesi Ağırnaslı’nın anısına mezarına çiçekler bırakarak saygı duruşunda bulundu. Ağırnaslı’yla ilgili yaşadıkları anılarını paylaşan yakınları ve dotları ölümünün üzerinden 30 yıl geçen Ağırnaslı’yı özlemle anarak unutmadıklarını söyledi. 

Ağırnaslı’nın dostlarından Avukat Erşan Şensal, ölümünün üzerinden 30 yıl geçen Ağırnaslı’yla herkesin çok değerli anıları olduğunu söyledi. 30 yıl geçmesine rağmen unutulmadığını kaydeden Şensal, Ağırnaslı’nın herkesin hayatına girmiş önemli bir isim olduğunu belirtti.  Yürüdüğü yolda hiçbir gücün Ağırnaslı’yı yolundan çeviremediğini vurgulayan Şensal, günümüzde Ağırnaslı gibi insanlara ve hukukçulara çok ihtiyaç olduğunu belirtti. Şensal, Ağırnaslı’yla ilgili bir anısını da şu şekilde paylaştı: “1978 yılı Mart ayıydı. Çok hareketli günlerin yaşandığı bir yıl. İstanbul’da 16 Mart katliamında 7 genç öğrencinin öldürüldüğü, Ankara’da Doğan Öz’ün katledildiği tarihler. 12 Mart’ın 7. yıldönümü. 12 Mart’ın anmak için Kızılay Güvenpark’ta bir toplantı düzenlenmişti. Niyazi Bey o dönem Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı, ben de sekreteriydim. Birlikte Güvenpark’taki anıtın kaidesine çıktık. 400 kişilik kalabalık vardı. Etrafımızda da 50 kadar polis. Niyazi Bey konuşmaya başlayınca polis bir çember  yaptı kalabalığın etrafında. Niyazi Bey heykelin kaidesinde, konuşmasını aceleye getirmeden, herhangi bir kısaltmaya gitmeden tamamladı. 12 Mart’ı ‘darağaçlarıyla, işkencehaneleriyle  ve zulum uygulamalarıyla’ diye anarak lanetledi. Niyazi Bey konuşması sırasında kalabalık birer ikişer azalmaya başladı. Öylesine ki Niyazi Bey konuşmasını bitirdiğinde kimse kalmamıştı. Polis çemberi iyiden iyiye daralmıştı.  Niyazi Bey oralı olmaksızın konuşmasını bitirerek metni cebine koydu. Hiçbir güç onu engelleyemedi”

‘BİR DÖNEMİN YÜKÜNÜ ÇEKENLERDENDİ’

Bir dönem Ağırnaslı’nın yanında da çalışmış, o dönem Talebe Cemiyeti Başkanı Timur Erkman, Ağırnaslı’nın o dönem öğrencilerin birçok kez avukatlığını yaptığını ve o dönemin bütün yükünü çeken insanların başında geldiğini belirtti. Bir süre Ağırnaslı’nın yanında çalıştığını kaydeden Erkman, “Niyazi Bey yaşına ve rahatsızlıklarına bakmadan, o dönemin en ağır yükünü çeken insanların başında gelir. Bütün avukatlarımız adına kendisini özlemle, saygıyla anıyoruz” dedi. 

Ağırnaslı’nın yeğeni Ayşe Ceyhan da Ağırnaslı’nın kendisi için yol gösterici bir kişi olduğunu belirterek, Ağırnaslı’nın özverili bir insan olduğunu belirtti. Ceyhan sözlerini şöyle sürdürdü: “Cebinde 10 kuruşu olsa ‘ihtiyacım var’ diyen birine elindekini veren bir insandı. Son derece fazla güvenen ve unutulmayan bir insandı. Bugün onun gibi avukatlar olsa her şey çok farklı olurdu. Ailesi olarak bütün herkese çok teşekkür ediyoruz”. (Ankara/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Fas’a ‘tutuklu eylemcileri bırak’ çağrısı

SONRAKİ HABER

2019 Afrika Uluslar Kupası'nda Senegal'i 1-0 yenen Cezayir şampiyon oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa