20 Haziran 2017 14:20

Fas’a ‘tutuklu eylemcileri bırak’ çağrısı

Fas'ta Kral 6. Muhammed'e ve iktidardaki İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi’ne yönelik eylemlere katılanlara hapis cezaları tepki çekiyor.

Paylaş

Fas’ın kuzeyindeki Rif bölgesinde Kral 6. Muhammed’e ve iktidardaki İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi’ne yönelik kitlesel halk eylemlerine katılanlara verilen hapis cezaları tepki görüyor. Geçtiğimiz günlerde Fas mahkemeleri, el Huseyma kentinde yoğunlaşan eylemlere katılan 25 kişiye 18 ay hapis cezası verildiğini açıklamıştı.

Eylemler, Ekim 2016’da genç bir balıkçının polisin el koyarak çöp kamyonuna attığı balıklarını almaya çalışırken kamyondaki pres makinasına sıkışarak ölmesinin ardından başlamıştı ve yaklaşık 7 aydır devam ediyordu. Bölge halkının eylemlerdeki temel talebi “iş ve adalet”.

İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİNDEN ÇAĞRI

Your Middle East haber sitesinin haberine göre, insan hakları örgütleri açıklama yayınlayarak tutukluların derhal bırakılmasını talep etti. Faslı insan hakları savunucuları, aydınlar ve kitle örgütleri tarafından oluşturulan Rif Sivil İnisiyatifi’nin açıklamasında hükümete diyalog çağrısı da yapılarak, “Yoksa el Huseyma’daki gösteriler devam edecek. Hükümet toplumun taleplerini karşılamak için inisiyatif almalı” denildi.  

Avukat Mohamed Ziane de tutuklamalar için “Üzücü bir karar, protestoları şiddetlendirecektir” dedi.

Öte yandan eylemlerin liderlerinden Nasser Zefzafi de 29 Mayıs’tan bu yana Kazablanka kentinde gözaltında tutuluyor.

İSPANYA’DA AÇLIK GREVİNE BAŞLADI

İspanya’nın Barselona kentinde yaşayan ve aslen el Huseymalı olan genç bir Faslı da 25 tutuklunun serbest bırakılması talebiyle 18 Haziran’da açlık grevine başladı. Eylemini Vic Meydanı’nda sürdüren genç İspanyolca “Rif’teki tüm siyasi tutuklular için adalet talep ediyoruz” dövizi açtı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP ilçe başkanı şikayet etti, Milli Eğitim sürdü

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...