20 Haziran 2017 14:12

Hükümetlere ‘Mültecileri koruyun’ çağrısı

Mültecilerle Dayanışma Derneği, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde tüm hükümetlere ‘Mültecileri koruyun’ çağrısı yaptı.

Paylaş

Mültecilerle Dayanışma Derneği, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, tüm hükümetlere “Mültecileri koruyun” çağrısı yaptı. Dernek, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda KHK ile yapılan değişikliği de eleştirdi. 

Mültecilerin insan haklarına saygı duyulması, onurlu yaşam kurmalarına izin verilmesi, ülkeye erişimi için yasal ve güvenli yolların sağlanması ve Geri Göndermeme (Non-Refoulement) ilkesine mutlak uyulması gerektiği belirtilen açıklamada, mültecilerin zulüm görecekleri ülkelere gönderilmemesi, mülteci ve sığınmacıların idari gözetime alınmaması, tüm mülteci çocukların eğitim hakkına etkin erişiminin sağlanması talep edildi. 

Açıklamada, ayrımcı, dışlayıcı söylem ve tutumlarla etkin mücadele edilmesi ve nefret suçlarının cezasız kalmaması için hükümetlerin tutum alması gerektiği belirtildi. 

Dernek açıklamasında, 676 Sayılı KHK ile Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda yapılan değişiklikleri de eleştirdi. Değişiklikle “kamu güvenliği, kamu düzeni” gibi muğlak kavramlarla mülteci olarak kabul edilmiş veya sığınma talebini kayıt altına aldırmış kişilerin bile sınırdışı edilmesinin yolunun açıldığına dikkat çekilen açıklamada, bunun uluslararası ve ulusal hukukun mutlak emredici hükmü olan “Geri Göndermeme” ilkesinin terk edilmesi anlamına geldiği vurgulandı. (Ankara/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır IŞİD davasının tüm sanıkları tahliye edildi

SONRAKİ HABER

“Basın kartları” tartışması Hollanda parlamentosunun gündemine taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...