20 Haziran 2017 12:08

‘Lüfer’, belgesel yolculuğuna devam ediyor

İlk gösterimi !f İstanbul Bağımsız Film Festivali’nde yapılan Lüfer Belgeseli, lüferin karşı karşıya olduğu tehditleri anlatıyor.

Paylaş

İstanbul'un sembollerinden birisi olan lüfer, belgesele konu olan balıklar arasına girdi. Yönetmenliğini Mert Gökalp’in üstlendiği, ilk gösterimi !f İstanbul Bağımsız Film Festivali’nde yapılan Lüfer Belgeseli, nesli tükenme tehdidiyle karşı karşıya olan Lüfer balığına dikkat çekiyor.
“Lüfer”, Türkiye’de tek bir balığa adanmış ilk belgesel olma özelliği taşıyor.

Belgesel “Milyonlarca insan her gün boğazın üzerinden geçerek evine, işine, okuluna gidiyor. Peki bu kadar insan, boğazın serin sularının altında gerçekten ne olup bittiğini merak ediyor mu?” sorusunu soruyor. Belgesel, Temmuz’da, Romanya’nın Buzau Uluslararası Film Festivali’de, 28 Ağustos’da Yununistan’da, Castellerizo Belgesel Film Festivali’nde, Kasım’da, Salt Galata Belgesel Günleri’nde ve Hindistan, Voices from the Waters Uluslararası Gezici Film Festivallerinde gösterilecek.

‘LÜFER’İ ANLATABİLMEK İÇİN BU BELGESELİ ÇEKTİK’

“Lüfer”, Mert Gökalp ve 50 kişilik ekibinin 3 yıl, 100 çekim günü süren çalışmaları ve 600 saati aşan görüntüleriyle ortaya çıktı. Çevre örgütlerinin büyük beğenisini toplayan “Lüfer”, !f İstanbul Bağımsız Film Festivali’ndeki ilk gösteriminin ardından, 25 Nisan Ankara Uluslararası Film Festivali’nde En iyi 2. Belgesel Ödülü aldı.

Mert Gökalp, “Lüfer’i araştırmaya başladığımda Lüfer’in inanılmaz yolculuğu olan bir balık olduğunu gördüm. Edebiyatta, tarihte, şiirlerde rastlayabileceğimiz lüfer’in bir o kadar da çok balıkçı öyküsü var. Lüfer kültürümüzde bu kadar yer eden bir balık olmasına rağmen, hakkında çok şey bilmiyoruz. Şimdiye kadar Lüfer ile ilgili sadece 3 bilimsel çalışma yapılmış olması da bunu gösteriyor. Lüfer’in neslini korumak için yapılan tüm kampanyalara rağmen insanlara bir noktaya kadar ulaşılabildiğini gördük. Daha fazla insana ulaşabilmek, Lüfer’i anlatabilmek için bu belgeseli çektik” dedi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP’li Tanrıkulu’ya cezaevi ambargosu

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...