20 Haziran 2017 09:11

Ezber bozan keşif: Bin yıllık Viking tuvaleti

Danimarka'da kırsal Viking yerleşiminde bulunan bin yıllık tuvalet, Vikinglerin tuvalet kültürüne dair ezberleri tehdit ediyor.

Paylaş

Danimarka’da arkeologlar kırsal alandaki bir Viking yerleşiminde bin yıllık bir tuvalet buldu. Bu, kırsal bölgede yaşayan Vikinglerin tuvalet alışkanlıklarına dair bilinenleri değiştirebilir.

Bilim insanları, geç dönem Vikinglere ait kentlerde kanalizasyon benzeri sistemlerin bulunduğunu biliyordu ancak kırsaldaki Vikinglilerin dışkılarını gübre olarak kullandığını düşünüyordu.

Science Nordic’in haberine göre bulunan dışkı örnekleri üzerinde yapılan radyokarbon tarihleme yöntemi, tuvaletin geç Viking dönemine(8. yüzyılın sonları ile 11. yüzyılın ortaları arası) ait olduğunu ortaya koydu.

Zeminde derin bir çukur biçimindeki tuvaletin Danimarka’ya bağlı Stevns’teki bir yerleşimde bulundu. 2 metrelik çukur bölgeye dair yapılan bilimsel analizler, bulunan dışkı örneklerinin insanlara ait olduğunu ortaya koydu.

DIŞKILARINI GÜBRE OLARAK KULLANDIKLARI DÜŞÜNÜLÜYORDU

Güneydoğu Danimarka Müzesi’nden Anna Beck, tuvaleti şans eseri bulduklarını söyledi. Beck, Viking döneminin sonlarında kentlerdeki binalarda tuvalet için ayrılan bölümler olduğunu bildiklerini ancak kırsalda ve tarlalardaki evlerde buna ilk kez rastladıklarını söyledi.
Beck, “Tuvaletlerini mezbele ya da ahırlarda hayvanlarla birlikte yaptıklarını, dışkılarını da tarım için gübre olarak kullandıklarını düşünüyorduk” dedi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Kaya: Allah katilleri, hırsızları, nefret kusanları sevmez

SONRAKİ HABER

Ceren Damar'ı öldüren öğrencisine ağırlaştırılmış müebbet istemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa