20 Haziran 2017 04:50

‘Polat Maden’deki örgütlenme mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz’

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, 'Polat Maden'deki örgütlenme mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz' dedi.

Paylaş

Aydın’daki Polat Maden’de örgütlenme mücadelesi veren ve sendikaya üye olan işçilerin baskı altına alındığını dile getiren Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, “İşçilerin daha iyi koşullarda çalışabilmesi için örgütlenme mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Aydın’ın Çine ilçesinde bulunan maden ocaklarında yüzlerce işçi sağlıksız ve zor koşullarda çalışıyor. Bu koşullar nedeniyle onlarca işçi silikosis hastalığına yakalanarak ölümü bekliyor. Bu madenlerden biri olan Polat Maden’de çalışan işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesi için bir süre önce GMİS’te örgütlenmeye başladı. İbtahim Polat’ın sahibi olduğu Polat Maden’de çoğunluğu sağlayan sendika, Toplu İş Sözleşmesi yapma yetkisi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvurdu ancak şirket yetki tespitine itiraz edince süreç mahkemeye taşındı. Bu süre içerisinde işçilerin sendikalaşması, patronu çalışma koşulları ve ücretlerde kısmi iyileştirmeler yapmak zorunda bıraktı. Ancak öte yandan işçilerin sendikadan istifa etmeleri için çeşitli baskılar hatta işten atmalar yaşandı. 

Patronların işçilere karşı kolektif çalıştıklarını dile getiren Mutlu, “Sendikal mücadelemiz işverende bir rahatsızlık oluşturuyor. Bunu görebiliyoruz. İşverenin bu sendikal mücadelenin önünü kesebilmek için her türlü imkanı seferber ettiğini, her türlü çalışmanın içinde olduğunu, bir panik halinde olduğunu görüyoruz. Sendikal mücadeleye karşı işverenler birlikte mücadele etme kararlılığını gösterebiliyorsa, bu bölgede çalışan binlerce işçimiz de aynı kararlılığı gösterecektir. Bu sendikal mücadele bu bölgede başarıya ulaşacaktır. Ve başarıya ulaştığında buradaki çalışma hayatı tam tersi yönde, işçilerin ve bölge insanının lehinde bir yöne doğru akacaktır” diye konuştu. İşçilerin daha iyi koşullarda çalışabilmesi için çaba gösterdiklerini ifade eden Mutlu, “Kazanılan kâr marjının adaletli bir şekilde dağıtılmasını sağlayabilmek, işçilerimizin de bundan hak ettiği payı alabilmesi için burada varız” dedi.

Çine, Milas, Yatağan ve Muğla’nın bulunduğu bölgede, onlarca maden işletmesinde binlerce maden işçisinin sendikal örgütlenmeden yoksun çalıştığına dikkat çeken Mutlu: “Biz bu bölgede tek başımıza da kalsak, bu mücadeleyi sonuna kadar vermekte kararlıyız. Biz bu bölgeye girdik, kolay kolay çıkmayız. Bedeli ne olursa olsun bu bölgede sömürülen işçilerin hakkını arayabilmek ve onları sendikalı yapabilmek için mücadelemizi son anına kadar sürdüreceğiz” dedi.

Polat Holding’in madencilik dışında olan iş kollarındaki firma ve işyerlerinde de konfederasyonları Türk-İş’e bağlı bir sendikanın örgütlü bulunduğunu söyleyen Mutlu, bu sendikadan dayanışma ve yardım alamadıklarını belirtti. Mutlu, “Bunlar, işçinin lehine değil de işverenin lehine bir anlayışla bir arada olmaya alışmışlar. İşçi için mücadele eden bir sendikayı gördüklerinde, öcü görmüş gibi kaçmayı tercih ediyorlar. Bizim tarafımızda yer almak yerine, işveren tarafında yer almayı tercih ettiler” diye konuştu.

Mutlu son olarak dayanışma çağrısında bulundu: “Toplum çıkarlarını, işçilerin çıkarlarını savunan işçilerin, sendikaların, siyasi partilerin ve demokratik kitle örgütlerinin bu mücadelemizin yanında olmalarını istiyoruz.” (Aydın/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Kıdeme göz dikeceklerine işten atmaların önüne geçsinler’

SONRAKİ HABER

İhmal sonucu yanan öğrenci: Laboratuvarın altyapısı yapılmadan derslere başlanmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa