20 Haziran 2017 04:30

‘Kıdeme göz dikeceklerine işten atmaların önüne geçsinler’

Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube Ege Üniversitesi Kampüsü işyeri temsilcileri ile kıdem tazminatının fona devredilmesine neden karşı çıktıklarını konuştuk.

Paylaş

Nuray ÖZTÜRK
İzmir

Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube, Ege Üniversitesi Kampüsü işyeri temsilcileri Mine Söyler ve Ayfer Temel ile kıdem tazminatının fona devredilmesine neden karşı çıktıklarını konuştuk. Her iki temsilci de öncelikle kıdem tazminatının fona devrinin iş güvencesini ortadan kaldıracağı için kabul etmediklerini belirtirken, aynı zamanda kadınları tamamen çalışma yaşamından çekeceği için de karşı olduklarını belirtti. Tüm kadınlara, kıdem tazminatına sahip çıkma çağrısı yapan temsilciler, patronla yapılan iş akdinin güvencesi olan kıdem tazminatının fon ile kaldırılmak istemesinin işçi haklarını bugünden daha geriye götüreceğini söyledi. 

Mine SöylerKampüs işyeri temsilcisi Mine Söyler, “Kıdem tazminatı fona devredildiği takdirde tazminatlar kara gün dostu olmaktan çıkacak. Kendimden örnek vereyim, daha önce çalıştığım işyerinden tüm tazminat hakkımı alarak ayrıldım. İlaç gibi geldi. Bu para 1 yıl beni idare etti. Şimdi fona devredilirse, iş güvencemiz kalmayacağı gibi tazminatımızı da alamayacağız. Bir sürü şart getirdiler. Düzenleme bazı şartlar yerine getirildiği takdirde fondan belli bir miktar çekebilme hakkı getiriyor, ancak, tekrar alabilmek için 5 yıl beklemeyi zorunlu koşmuşlar. Emekli olduğunda bile tamamını alamayacaksın. İkramiyen eriyecek. Yapılmak istenenle kıdem tazminatı hem kara gün dostu hem de gelecek hayali olmaktan çıkarılıyor. Kendimden önce çocuklarımın, yeğenlerimin geleceğini düşünüyorum. Çalışan benim hakkımı da kimseye bırakmam” dedi. Yarın bir gün işverenin beni işten çıkarmayacağının garantisini veriyorlar mı” diye soran Söyler, “Kıdemimize göz dikeceklerine asıl işten atmaların önüne geçsinler” diye konuştu. 

Fon düzenlemesinde yer alan evlilik tazminatının da kalacak olmasının özellikle kadın işçiler açısından büyük hayal kırıklığı olduğunu ifade eden Söyler, “Üç tane çocuk yap diyorlar, ben evlilikten soğudum. İşçi ücretleri ortada, işsizlik almış başını gitmiş, kadının adına bile tahammül edemeyen bir yönetim anlayışı, nasıl evlenelim, doğacak çocuklara nasıl bakalım” şeklinde konuştu. 

Ayfer TemelKampüs İşyeri Temsilcisi Ayfer Temel ise “Hükümet kadınları yok sayıyor, söylem ve uygulamalarıyla kadını değersizleştiriyor. Çalışma yaşamından soyutlamak eve kapatmak için tüm fırsatları değerlendiriyor. Fon düzenlemesi de bunlardan biri. Düzenleme geçerse hem kadın hem de işçi haklarında bugün olduğundan daha geri bir noktada olacağız. Ama ben inanıyorum, kıdem tazminatının fona devrini engellerse kadın işçiler engeller” dedi.

Temel sözlerine şöyle devam etti: “Bakın biz ilk örgütlenme mücadelemizi kadın işçilerle başlattık. Kadınlar inanınca başaramayacağı şey yok. Ben inanıyorum, devrimin en büyüğünü kadınlar yapacak, bu ülke kadınlar sayesinde güzelleşecek. Yeter ki sendikalar, işçiye doğru anlatsın. Her gün tek tek birimleri geziyoruz biz. Kıdem tazminatının fona devrinin sakıncalarını tek tek ve defalarca anlatıyoruz. Gerçeği gören ve mücadeleye inanan, sendikasına güven duyan kadın mücadeleden de geri durmuyor.”

Kıdem tazminatı hakkını tüm yönleriyle ele aldığımız ve kıdem tazminatının fona devredilmesinin sonuçlarını incelediğimiz "Kıdem tazminatı hakkı ve fon tartışmaları" dosyamıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mültecilerin aciliyeti vatandaşlıktan önce mülteci statüsü

SONRAKİ HABER

‘Polat Maden’deki örgütlenme mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...