20 Haziran 2017 02:09

Filistin'e 10 bin ton insani yardım ve 10 milyon dolar hibe

Dışişleri Bakanlığı, Filistin'e 10 bin tonluk üçüncü yardım sevkiyatının yolda olduğunu ve hükümete 10 milyon dolar hibe kararı alındığını duyurdu.

Paylaş

Dışişleri Bakanlığı Filistin'e Ramazan Bayramı nedeniyle gönderilen 10 bin tonluk üçüncü insani yardım sevkiyatının önümüzdeki günlerde Gazze'ye ulaşacağını bildirdi. Bakanlık tarafından Filistin Hükümetine 10 milyon ABD Doları nakdi hibe yardımında bulunma kararı alındığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Filistin'e yapılan yardımlar için şöyle denildi: "Türkiye, Filistinlilerin insani koşullarının iyileştirilmesi çabalarına ve Filistin'in devlet kapasitesi inşa surecine güçlü destek vermektedir. Filistin'e yönelik çeşitli yardımlarımızla tüm Filistin halkına ulaşılması amaçlanmaktadır. Bu çerçevede, 10 bin  tonluk üçüncü insani yardım sevkiyatımızın Ramazan Bayramı vesilesiyle önümüzdeki günlerde Gazze'ye ulaşması öngörülmektedir. Filistin Hükümeti genel bütçesine 10 milyon ABD Doları nakdi hibe yardımında bulunma kararı alınmıştır.

Türkiye, kronik hal alan elektrik krizinin sahadaki vahim insani durumu daha da ciddileştirdiği Gazze'de 2016 yılında 5 milyon ABD Doları tutarında yakıt tedariki finansmanı yapmış olup, halihazırda sorunun orta ve uzun vadeli çözümünene katkı sağlamak amacıyla günesş panelleri yerleştirilmesi üzerindeki çalışmalarını sürdürmektedir. Buna ilaveten ülkemiz BM'nin Filistin'le ilgili İnsani Fonu'na 500 bin ABD Doları maddi katkıda bulunmaya da karar vermiştir.

Türk Kızılayı, Filistin Kızılayı'yla işbirliği içinde Gazze'de 15 bin gıda kolisi ve geleneksel bayramlık dağıtımında bulunmaktadır. 2017 Temmuz ayı itibariyle BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mülteciler için Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Danışma Komisyonu'nun Başkan Yardımcılıgı ve bilahare Başkanlığını üstlenecek olan ülkemiz, UNRWA'ya düzenli mali ve ayni katkılarının parçası olarak 15 bin ton un yardımı yapmaktadır.

2014 yılında Kahire'de düzenlenen 'Gazze'nin Yeniden İnşası ve Filistin Konferansı'nda ülkemizce 2014-2017 yılları için Filistin'e proje bazında taahhüt edilen 200 milyon ABD Doları yardımın 2016 yılı sonu itibariyle 138,3 milyon ABD Dolarlık bölümü yerine getirilmiştir.

Halihazırda tüm Filistin sathında gerek insani yardım, gerek TİKA vasıtasıyla kalkınma yardımı olarak çok sayıda proje ve faaliyet gerçekleştirmekte olan Türkiye, halkı ve bütün kurumlarıyla Filistin Devleti'nin ve Filistin halkının yanında olmaya devam edecektir." (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Başsavcı Şimşek: Ankara merkezli gözaltılar olabilir

SONRAKİ HABER

Hakkari'de mayına basan asker yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa