20 Haziran 2017 00:47

Dunford: SDG'ye verilen silahları çok sıkı denetliyoruz

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri'ne verilen silahların kullanım alanlarını denetlediklerini söyledi.

Paylaş

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) ağır silah yardımına ilişkin açıklamalarda bulundu. SDG’ye verilen silahların kimin eline geçtiğini ve nerede kullanıldığının çok sıkı denetleneceğini belirten Dunford, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’in önümüzdeki hafta Avrupa’da Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile görüşeceğini ve Mattis’in geçen perşembe günü de Işık’a SDG’ye sağlanan silahlarla ilgili ayrıntılı bir mektup yolladığını söyledi.

Washington'da Ulusal Basın Kulübü'nün öğle yemeğine katılan ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dunford, SDG’ye verilen silahlar ile ilgili "Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü Kürt gruplara binlerce hafif ve ağır silah veriyor. Bu silahların IŞİD ile mücadeleden sonra, 65 yıllık NATO ortağınıza dönmeyeceğini nasıl garanti ediyorsunuz?" sorusuna verdiği yanıtta, ABD’nin NATO müttefiki ve ortağı Türkiye ile stratejik ilişkilerini sürdürmeye odaklanmış olduğunu söyledi.

Son 12 ay içerisinde Türkiye’ye dokuz kez seyahat ettiğini ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile son bir yıl içinde 15 defadan fazla görüştüğünü aktaran Dunford "Biz  IŞİD'e karşı operasyonumuzun kilit unsurlarından birinin, görevimizi Türkiye ile ilişkilerimizi bozmadan tamamlamak olduğunu aktardık. Dolayısıyla Türklerle masaya oturduk ve kaygılarını gidermek için çok sıkı bir çerçeve hazırladık. Raporlama konusunda şeffafız. Yaptıklarımızı onlara tam olarak rutin bir şekilde rapor ediyoruz. Verdiğimiz silah tipleri ile ilgili şeffafız ve Suriye Demokratik Güçlerine verdiğimizi silahların sadece ve sadece Rakka operasyonu için verildiğini ve Türkiye’ye geçmeyeceğini denetlemek üzere mekanizmalar kurduk. Dolayısıyla bu konu bizim için oldukça önemli ve stratejik bir konu. Bunun farkındayız" diye konuştu.

Dunford, "Bakan Mattis, önümüzdeki hafta Avrupa’da Türk bakan ile bir kez daha görüşecek ve bu konu üzerinden tekrar geçecek. Geçen perşembe günü de Türk mevkidaşına bilgi vermek amacıyla detaylı bir mektup yazdı" dedi.

Dunford, ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı ile Merkez Kuvvetler Komutanlığının Ankara’daki temsilcilerinin de Türkiye’nin kaygılarını azaltmak üzere Türk yetkililer ile çok sıkı bir temas halinde olduğunu söyledi.

ABD Genel Kurmay Başkanı Dunford, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin, 25 Eylül’de yapacağı bağımsızlık referandumu ile ilgili bir soruya da "Biz istikrarlı, güvenli ve egemen bir Irak’tan yanayız. Iraklı güvenlik güçlerine de IŞİD'i yenmek için destek veriyoruz. Bağımsızlık referandumu konusu Cumhurbaşkanı Barzani, Başbakan Abadi ile Irak halkı arasında çözülecek" karşılığını verdi. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bankadan çektiği krediyi ödeyemeyen işçi intihar etti

SONRAKİ HABER

İBB 39 ilçenin toplanma ve geçici barınma alanlarını belirledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...