19 Haziran 2017 17:27

CIPOML: KHK’ler iptal edilsin, OHAL kaldırılsın

CIPOML üyesi partiler ortak bir deklarasyon yayınlayarak OHAL ve KHK'lerın kaldırılmasını talep etti.

Paylaş

Uluslararası Marksist Leninist Parti ve Örgütler Konferansı (CIPOML) üyesi Avrupa partileri ortak bir deklarasyon yayınlayarak 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’de ilan edilen OHAL ve on binlerce kişiyi mağdur eden Kanun Hükmünde Kararnemelerin (KHK) kaldırılmasını talep etti. 

Danimarka Komünist İşçi Partisi (APK), Fransa İşçileri Komünist Partisi (PCOF), Almanya Komünist İşçi Partisi İnşa Örgütü (Arbeit Zukunft), Yunanistan Komünist Partisi Yeniden İnşa Hareketi (KKE 1918-1955), İtalya Komünist İşçi Partisi için Komünist Platform, İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) ve Türkiye’den Emek Partisi’nin (EMEP) imzaladığı  deklarasyonda, “Türkiye’de, geçtiğimiz yılki darbe girişiminin ardından Erdoğan rejimi ‘darbecilerle mücadele’ adı altında olağanüstü hal ilan etti. Şu ana kadar çıkarılan hükümet kararnemeleri bu ‘mücadelenin’ darbecilerle sınırlı kalmayacağını, aksine, Erdoğan’ın ‘Allah’ın bir lütfu’ diyerek belirttiği üzere OHAL’in ilerici, demokratik ve devrimci güçlere yönelik bir karşı darbenin gerçekleştirilmesi için kullanılacağını çoktan gözler önüne serdi” denildi. 

Erdoğan yönetiminin, OHAL’i normalleştirmek ve başkanlık rejimi tamamen yerleşene kadar kullanmak istediğine dikkat çekilen deklarasyonda, “Böylece hesap vermekten kurtulmakta, keyfi uygulamalarını meşrulaştırmaktadır” ifadeleri kullanıldı.  

“CIPOML üyesi Avrupa partileri olarak, beş bin akademisyenin ve yüz binlerce kişi işten atılmasına, on binlercesinin tutuklanmasına, onlarca gazete, televizyon kanalı ve radyo istasyonunun kapatılmasına neden olan OHAL kararnamelerin iptal edilmesini talep ediyoruz” denilen deklarasyonda, ayrıca, “OHAL’in kaldırılmasını talep eden Türkiyeli demokrasi güçlerinin mücadelesiyle dayanışma içinde olduğumuzu, bu talebin karşılanması için mücadeleye katıldığımızı ilan ediyoruz” denildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adalet Yürüyüşü’ne enternasyonal destek

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...