19 Haziran 2017 12:21

Aydın Çevre Platformu Musluca köylülerini ziyaret etti

Aydın Çevre Platformu AYÇEP ve Yılmazköy’lü kadınlar, jeotermalcileri topraklarından kovan Musluca köylülerini ziyaret etti.

Paylaş

Aydın Çevre Platformu AYÇEP ve Yılmazköy’lü kadınlar, jeotermalcileri topraklarından kovan Musluca Köylülerini ziyaret etti. AYÇEP’lileri Köy kahvesinde muhtar ve köylüler karşıladı. Jeotermal şirketlerine karşı topraklarını nasıl koruyacakları üzerine sohbet edildi.

Burada konuşan AYÇEP Başkanı ve Efeler Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Vergili, köylüleri kutlayarak, AYÇEP olarak her zaman yanlarında olduklarını söyledi.  “Aydın’da ilk defa köylü sizin sayenizde kendi meselesine sahip çıktı” diyen Vergili, “Aydın’da ve Türkiye’nin her yerinde uluslararası şirketler ve onların uzantıları hak, hukuk, köylü, yasa masa, vatandaş tanımadan birtakım yerlere göz dikiyorlar. Önce gelip ölçüm yapıyorlar, sonra geliyor köylünün toprağına kuyular kazıyorlar, suları salıyorlar, havayı, suyu, toprağı, dereleri kirletiyorlar. Jeotermalden salınan su, yayılan koku arıları, kuşları öldürüyor, insanları zehirliyor. Eskiden Umurlu ovasına indiğinizde kuşları görürdünüz, serçelerin seslerini duyardınız. Şimdi yoklar. Siz uyanık davrandınız ve zamanında yetiştiniz. Şimdilik köyünüzü, suyunuzu, toprağınızı kurtardınız. AYÇEP olarak 4 yıldır bu şirketlerin yağması, talanı, yasadışılıklarıyla uğraşıyoruz. Davalar açtık, mitingler yaptık. Davalar kazanılıyor ama şirketler pes etmiyor. Paraları çok, arkalarındaki destek de çok. Ama artık jeotermalin bu bölge için bir bela olduğu anlaşıldı. Aydın’ın incire, zeytine ihtiyacı var. Türkiye’nin bu topraklara, bu 1. Sınıf tarım arazilerine ihtiyacı var, size ihtiyacı var. Siz olayı çok iyi kavramışsınız. Sizin ve Kütahya’daki köylü kadınların tutumu zeytincilikte getirilmek istenen kötü yasada geri adım atmalarını sağladı. Siz Aydın’ın ve Türkiye’nin onuru oldunuz. Bundan dolayı sizi canı gönülden kutluyorum. Sonuna kadar yanınızdayız” dedi.

Köylülerin bundan sonra yasal olarak neler yapılabileceği ile ilgili soruları AYÇEP’den Av. Ramazan Tülü tarafından cevaplandırıldı, yasal hakları üzerine bilgiler verildi. Bugüne kadar verilen mücadelelerde sadece hukuksal mücadelenin yetmediğinin görüldüğü, köylünün birlikteliğinin önemli olduğu konuşuldu.

Köylüler Efeler Kaymakamı İzzettin Sevgili’nin kendilerine “toprağın üstü sizin, altı devletin” dediğini belirterek, “biz kim, devlet kim? Bu toprağın altını şirketlere vermek için toprağın üstünden bizi mi kovacaksınız” diyerek tepkilerini ifade ettiler.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’ın da köylerini ziyaret etmesini beklediklerini söyleyen köylüler, “bizim yanımızdalar mı yoksa jeotermalcilerin mi yanındalar? Öğrenmek istiyoruz” dediler. (Aydın/EVRENSEL)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sönmezler Makina’da işçiler iş yavaşlattı

SONRAKİ HABER

PETKİM işçileri direnişte: Fabrikaya TOMA geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...