Londra'da araçlı saldırı: 1 ölü, 10 yaralı

İngiltere'nin başkenti Londra'nın kuzeyindeki Finsbury Park'ta 47 yaşındaki Darren Osborne, aracını sahurda toplananların üzerine sürdü: 1 ölü.

19 Haziran 2017 04:01
Paylaş

Arif BEKTAŞ
Londra

Kuzey Londra’daki Finsbury Park’ta bulunan bir camiden çıkan kalabalığa kamyonetle saldırı düzenlendi. Saldırıda 1 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. Müslümanlara yönelik  saldırıyı 47 yaşındaki Darren Osborne'un düzenlediği ortaya çıktı.

Olay sonrası Britanya Müslümanlar Birliği bir açıklama yaparak, ibadete giden Müslümanların saldırıya uğradığını açıkladı.

Kamyonet sürücüsünün bıçaklı olduğu ve saldırının ardından en az 1 kişiyi bıçakladığı iddia edildi. Olayla ilgili bir kişinin tutuklandığı belirtildi. Olay yerine çok sayıda polis ekibi ve ambulans gönderildi.

  • Saldırıda kullanılan kamyonet

Londra Büyükşehir Belediye Başkanı Sadiq Khan, gece yarısından hemen sonra yaşanan olayda polisin hemen olay yerine gittiğini açıkladı. Seven Sisters Caddesi'nde gerçekleşen olayda bir kişinin tutuklandığını açıklayan Khan, soruşturmanın devam ettiğini, teyit edilen bilgiler geldikçe açıklanacağını ifade etti.

MAY: KORKUNÇ BİR OLAY

İngiltere Başbakanı Theresa May, saldırıya ilişkin açıklama yaptı: "Korkunç bir olay. Düşüncelerim yaralılar, onların yakınları ve olay yerindeki acil yardım ekipleriyle birlikte."

 May, polisin olayı "potansiyel terör saldırısı" olarak ele aldığını duyurdu.

Muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn de kendi seçim bölgesinde yaşanan olaydan ötürü şoke olduğunu, kalbinin olaydan etkilenenlerle birlikte olduğunu açıkladı.

SALDIRGANIN KİMLİĞİ AÇIKLANDI

Akşam saatlerinde saldırganın kimliği açıklandı. Resmi açıklamaya göre, saldırganın 47 yaşında, Cardiff'te yaşayan Darren Osborne olduğu bildirildi. Gözaltındaki şahsın, evli ve dört çocuk babası olduğu ifade edildi. 

Saldırganın "terör" suçlamasıyla yargılanıp yargılanmayacağı merak edilirken 23 Haziran'da yapılan açıklamada Osborne'un  "terörizmle bağlantılı cinayet" ve "cinayete teşebbüs"le yargılanacağı belirtildi.

FİNSBURY PARK CAMİİ’NİN GEÇMİŞİ

Londra’da özellikle Cezayir ve Pakistanlıların ve bir çok Türkiyeli kişinin de kullandığı Finsbury Park Camii, bir dönemler İslamcı terör örgütlerinin yuvalandığı bir camii olarak biliniyordu. Afganistan’da Rus ordusuna karşı, ABD tarafından kullanılan ve daha sonra İngiltere’ye geldikten sonra terörist ilan edilerek ABD’ye iade edilen Ebu Hamza’nın imam olduğu Fisbury Park Camii, daha önce de bir çok defa ırkçıların saldırısına uğramıştı.

Polis de defalarca yaptığı operasyonlarda bu camide, İslamcı terör örgütlerini öven belgeler ele geçirmiş ve bir çok kişi hakkında da soruşturma açmıştı. Bir dönem imamlığını yapan ve ABD’nin desteğiyle Rus ordularına karşı savaşırken sağ kolunu kaybeden Ebu Hamza’nın korunağı durumundaki caminin, Mısır asıllı Hamza’nın ABD’ye iadesinin ardından terör örgütleri ile arasına mesafe koyduğu iddia ediliyordu.

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Darbeyi kuleler, köprüler mi yaptı?

SONRAKİ HABER

The on-stage rifle is starting to go off in Idlib!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...