11 Temmuz 2012 06:28

Barzani Esad’a karşı devrede mi?

Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin, Suriye’deki Kürt gruplarla görüşerek, hem kendi aralarındaki sorunları çözme çağrısı yaptığı hem de Esad’a karşı ortak bir tutum almaya ikna etmeye çalıştığı öne sürülüyor.Barzani’nin Suriye’deki Kürtlerin iki ö

Barzani Esad’a karşı devrede mi?

Paylaş

Barzani’nin Suriye’deki Kürtlerin iki önemli örgütü Demokratik Birlik Partisi (PYD) Başkanı Muhammed Salih Müslim ve Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi (SKUM) Başkanı İsmail Heme ile dün Erbil’de yaptığı görüşmede taraflardan, aralarındaki ihtilafları bir kenara bırakarak Esad rejiminin değiştirilmesi amacıyla birleşme ve ortak hareket etme çağrısı yaptığı belirtiliyor.

KÜRT TARAFLARA ‘BİRLEŞİN’ ÇAĞRISI

Edinilen bilgilere göre Barzani’nin, görüşmede, liderlere, birlikte hareket etmeleri durumunda her türlü yardımı yapacağını söylediği belirtildi. Barzani’nin görüşmelerde tarafları ikna etmek için, birçok vaatte bulunduğu söyleniyor. Taraflar arasındaki ihtilafın giderilmesi için bir süredir devrede olan Barzani’nin tarafların uzlaşmaması durumunda yalnız kalacaklarını söylediği belirtiliyor.

‘ARANIZDAKİ GERİLİME SON VERİN’

Barzani’nin PYD ve SKUM temsilcileriyle yaptığı görüşmede, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Afrin bölgesinde meydana gelen ve 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın da gündeme geldiği belirtiliyor. Geçtiğimiz hafta meydana gelen olayda, PYD ile diğer gruplar arasında silahlı çatışma yaşanmıştı. Olaydan sonra PYD’nin silahlı güçleri, karşı gruplardan bazı kişileri alıkoymuştu. Barzani’ye yakın Serbestî sitesinde yer alan habere göre görüşmeye katılan Suriye Kürt Ulusal Konseyi temsilcisi Kawa Aziz, Afrin’de yaşanan sorunlar nedeniyle Barzani’nin daveti üzerine toplandıklarını belirterek, “Suriye’deki Kürt parti ve oluşumlar arasındaki sorunları çözmek için bir araya geldik. Başkan bize, “Sizler buradan gitmeyeceksiniz bu sorun çözülene kadar burada kalmamızı istiyorum” dedi. Bu da Bölge Başkanı’nın bu konudaki kararlılığını gösteriyor” dedi.

DAHA GENİŞ BİR TOPLANTI YAPILACAK

Öte yandan Suriye’deki Kürt muhalefeti ile Erbil’de önümüzdeki günlerde daha geniş katılımlı bir toplantı yapılacağı da belirtiliyor. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Tez-Koop-İş’ten İzmir açıklaması

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa