19 Haziran 2017 01:22

Flamingolar ayakta nasıl uyuyor?

Biyologlar, flamingoların tek ayak üstünde nasıl uyuduklarının sırrını çözdü. Bu kuşları dik tutan şey kasları değil, eklemleri.

Paylaş

İnsanlar, tek ayak üstünde durmanın sadece yoga sınıfında yapılan bir hareket olduğunu düşünüyor. Flamingolar ise bunu rahat bir uyku pozisyonu olarak görüyorlar.

Bunun sebebi bugüne kadar belirsiz kalmıştı. Bazı bilim insanları, vücut ısısının düzenlenmesiyle ilgisi olabileceğini varsaydı. Diğerleri, kas yorgunluğunu azalttığı için olabileceğini düşündü.

Atlanta Gergia Tech’ten Young-Hui Chang ve Emory Üniversitesinden Lena Ting kesin bir sebep bulmak için yola çıktı.

Atlanta Hayvanat Bahçesinde başarısız bir gözetimle başladılar. Chang, Atlantic Dergisine “Aslında yapmak istediğimiz deney sadece gidip onları hafifçe dürtmekti,” dedi. “Ama hayvanat bahçesi bize izin vermedi.”

Böylece bölgedeki hayvanat bahçelerine çağrı yaptılar. Alabama’nın Birmingham Hayvanat Bahçesi daha yeni iki flamingoyu ötanazi yaptırmıştı. Bunları araştırmacılara gönderdiler.

ÖLÜ FLAMİNGOLAR BİLE TEK AYAK ÜSTÜNDE DURABİLİYOR

İkili, kuşları incelemeye başladıklarında çok şaşırtıcı bir şey oldu. Chang, kadavralardan birini bacağından kaldırdı ve bacağı anında yerli yerine oturdu. Sadece uyuyormuş gibi görünen ölü kuşu masanın üzerine koymayı başardı. Chang “Bir aydınlanma anıydı,” dedi. “Biz istikrarlı olmasını beklemiyorduk, ama tamamen öyleydi.”  Daha da şaşırtıcı olan şey, kadavraların iki ayak üzerinde duramadıklarıydı.

Bilim insanları, Biyoloji Mektuplarında yayımladıkları bir çalışmada, flamingonun benzersiz iskelet ve kas sistemlerinin, insanların tek bacak üzerinde dengesini korumak için yaptığı gibi aktif kas kuvvetini kullanmak yerine, yer çekiminin hünerinden yararlandıklarını belirtti.

Kuşların iskeletlerinin buna olanak sağladığı görünüyor. İnsanlarda da olduğu gibi, flamingoların bacaklarında iki temel eklemleri var. Görünür olan ve arkaya doğru katlanan eklem, flamingoların diz kapağı değil. Aslında kuşun ayak bileği. Dizleri, vücutlarının daha yağlı bölümlerinde gizlidir.

Flamingolar uykuya dalmak üzere olduklarında bacaklarından birini kaldırır ve ayakları kalçalarının altında kalmaması için vücudunu oynatırlar. Aynı anda, diğer bacağını yukarı çekmesi, dizinin katlanmasına sebep olur ve böylece flamingolar dinlenirler. Yani bütün eklemleri yerli yerine oturur.

NEREDEYSE MÜKEMMEL BİR POZİSYON

Chang, BBC’ye “Tek ayak üzerinde durduğu zaman kuşa önden bakarsanız ayağının tam vücudunun altında olduğunu görürsünüz. Bu, bacağının içe doğru dönük olduğu anlamına gelir. Bu, denge mekanizmasını etkili hale getirmek için alınması gereken pozisyon” dedi. Uyurken neredeyse mükemmel bir pozisyonda durmuş olmaları ve yer çekiminin de etkisiyle kuşun yerinde durması sağlanıyor.

Araştırma, neden flamingoların tek ayak üzerinde uyuduklarına tamamen bir açıklık getirmese de, sebebinin kas yorgunluğuna bağlı olmadığını ortaya koyuyor. Sonuçta hiç kaslarını kullanmadan ayakta durabiliyorlar ve bu da enerjilerini korudukları için diye düşünülüyor.

İkili araştırmalarını kendi zaman ve maddi imkanlarıyla gerçekleştirdiler. Chang, “Bilimi sadece doğanın nasıl işlediğini öğrenmek için yapıyoruz ve bu sevgi dolu bir emektir,” dedi. (HABER MERKEZİ)

nwaonline.com’dan çeviren Ceren Sağır

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Düzce F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tecrit iddiası

SONRAKİ HABER

Güleda Cankel cinayeti davası yarın görülecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...