18 Haziran 2017 19:52

Gabriel: Deniz Yücel davasında AİHM kararını bekliyoruz

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye’de tutuklu gazeteci Deniz Yücel konusunda AİHM’nin bir an önce karar vermesini umduklarını söyledi.

Paylaş

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye’de tutuklu gazeteci Deniz Yücel konusunda AİHM’nin bir an önce karar vermesini umduklarını söyledi.

DW Türkçe’nin haberine göre Gabriel, Welt am Sonntag gazetesine Türkiye’de şubat ayından bu yana tutuklu bulunan Die Welt muhabiri Deniz Yücel hakkında açıklamalarda bulundu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Yücel hakkında kısa bir süre içerisinde karar vermesini umduğunu belirten Bakan, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin ‘çok sertleştiğini, o nedenle Yücel’in kısa bir süre içerisinde serbest kalmasını beklemediklerini’ ifade etti.

TÜRKİYE’YE ‘HUKUKA DÖN’ ÇAĞRISI

AİHM’den Yücel hakkındaki kararın kısa bir süre içerisinde çıkmasını umduğunu ifade eden Bakan, bunun Türkiye’nin itibarını koruduğu bir çözüm olmasını da umduğunu söyledi. Gabriel, geçmişte Türkiye’nin AİHM ile iyi bir işbirliği içerisinde olduğunu belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye’ye hukuk devleti ilkelerine geri dönülmesi çağrısı yaptı. Bunun Yücel’in serbest bırakılması anlamına geldiğini belirten Bakan, ‘Türkiye’nin harekete geçmemesi halinde bu tartışmada bir çözüme varılamayacağını’ söyledi.

Almanya’nın Ankara ile yakınlaşmaya hazır olduğunu belirten Gabriel, bunun ancak Türkiye’nin politikasını değiştirmesi ile mümkün olabileceğini belirtti.

ŞUBAT’TAN BU YANA TUTUKLU

Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel, şubat ayı ortasında “Terör propagandası” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçlamalarıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı. Yücel’in avukatları bir süre önce davayı AİHM’ye taşımıştı.

Die Welt gazetesinin haberine göre, AİHM’den, gazetecinin avukatı Veysel Ok’a gönderilen belgede, Yücel adına yapılan şikayet başvurusunun, “en kısa sürede inceleneceği” iletildi. Belgede, “Yücel’in şikayetinin esas itibarıyla öncelikli olarak değerlendirilen şikâyetler kapsamında olduğu” belirtildi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kışanak ve Tuncel için: #KadınlarınMücadelesiYargılanamaz

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...