Gözaltında ölümler Stockholm’de protesto edildi

Gözaltında ölümler Stockholm’de protesto edildi

İsveç'te karakollar ve tutukevlerinde artış gösteren ölüm vakaları, parlamento binası önünde yapılan bir gösteriyle protesto edildi. Gözaltında yaşamlarını yitirenlerin yakınları ve politikacılar, gösteride yaptıkları konuşmalarda İsveç hükümetinin uygulamaya koyduğu neoliberal politikaların gözaltında

Murat Kuseyri

Gösteri, geçtiğimiz yıl 9 Temmuzda Stockholm’de gözaltına alınan 27 yaşındaki Sercan Budakçı’nın ölümünün 1. yıldönümü nedeniyle yapıldı. Araştırmalar, sağlık hizmetinin Mediablå adlı bir ortopedi şirketine verildiğini ve Budakçı’yı muayene eden sağlık görevlisinin doktor diploması olmadığını, hücrenin intiharı özendirecek bir şekilde yapıldığını göstermişti. Aradan 1 yıl geçmesine rağmen sorumlular hakkında her hangi bir işlem yapılmadığı gibi gözaltında ölümler sürdü. Bu yılın nisan ayında 49 yaşındaki Azmi Dalaba hücresinde ölü olarak bulundu.

Gazeteci-Yazar Kurdo Baksi;  hastane, okul ve sağlık ocaklarını özelleştiren hükümetin hızını alamayarak tutukevlerindeki sağlık ve güvenlik hizmetlerini özel sektöre verdiğini ve böylelikle tutukluların can güvenliklerini riske soktuğunu; gözaltında ölümlerin artmasına yol açtığını söyledi. 1998 yılından bu yana gözaltında 78 kişinin intihar ettiğini hatırlatan Baksi, gözaltında ölümlerin polisler tarafından değil oluşturulacak bağımsız bir kurum tarafından soruşturulmasını talep etti.

İsveç Sol Parti Milletvekili Amineh Kakabaveh, gözaltında ölümleri bir kaç kez parlamentonun gündemine taşımalarına ve gerekli önlemlerin alınmasını istemelerine rağmen hükümetin pratikte adım atmayarak yeni ölümlere yol açtığını söyledi.

Budakçı’nın ablası Selda Biçen, kardeşinin defalarca kendini iyi hissetmediğini söylemesine ve hastaneye gönderilmesini istemesine rağmen diploması ve yetkisi olmayan bir sağlık görevlisinin Sercan’ın talebini reddederek ölümüne neden olduğunu söyledi. Olayın araştırılarak sorumluların yargı karşısına çıkarılmasını talep etti. Dalaba’nın ablası Cahide Dalaba da tecrit edilen ve doktora gitme talebi reddedilen kardeşinin bunalıma ve intihara sürüklendiğini söyledi. Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi, yaptığı incelemenin ardından katı tecrit ve uzun tutukluluk sürelerinin intiharlara yol açtığını belirtmişti. (Stockholm/EVRENSEL)

www.evrensel.net