18 Haziran 2017 14:20

Deprem sonrası Grönland’ı tsunami vurdu

Grönland'da yaşanan deprem sonrası batı kıyılarını tsunami vurdu. Yetkililer, iklim değişikliğinin depreme neden olmuş olabileceğini söylüyor.

Paylaş

Grönland’ın batı kıyılarını vuran tsunaminin ardından kıyı bölgelerinde yaşayanlar tahliye edildi. Yetkililer, iklim değişikliğinin depreme neden olmuş olabileceğini açıkladı.

Danimarka'ya bağlı Kuzey Buz Denizi ile Kanada’nın kutup adaları arasında kalan özerk ada Grönland’da dün akşam saatlerinde meydana gelen 4 büyüklüğündeki depremin ardından kıyıları tsunami vurdu.

Grönland polisi tsunami nedeniyle ölü ve yaralıların olup olmadığını teyit edemediklerini açıkladı.

Illorsuit och Uummannaq köylerini vuran dev dalgalar birçok evin yıkılmasına neden oldu.

Danimarka Ulusal Jeoloji Enstitüsü araştırmacıların Dahl Jenssen Grönland’da bu büyüklükte depremlerin olağan olmadığını belirterek ‘‘Muhtemelen deprem, denize toprak kaymaları ile buz kırılmalarına neden olmuş. Bu daha önce de yaşanan bir şey. Yeni artçı depremler ve tsunami oluşabilir’’ diye konuştu.

BUZLARIN ERİMESİ YER KABUĞUNU ETKİLİYOR

Tsunami bölgesinde yaşayanları tahliye etmeye devam polis ve kurtarma ekipleri halka kıyı bölgelerinden uzak durmaları uyarısında bulunuyor.

Grönland’da meydana gelen depremi değerlendiren Stockholm Üniversitesi Jeoloji Bilimleri Enstitüsü profesörü Martin Jakobsson depreme iklim değişikliklerinin neden olmuş olabileceğini belirterek ‘‘Buzlar çekildiğinde üzerinde bulundukları yerdeki baskıyı azalttıkları söylenebilir. Grönland ve diğer yerlerdeki buzlar çekilmeye devam ettikleri sürece yeni depremler bekleyebiliriz’’ dedi. (Kopenhag/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Antalya Dayanışma Akademisinde son ders şehir hastaneleriydi

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...