18 Haziran 2017 14:22

Antalya Dayanışma Akademisinde son ders şehir hastaneleriydi

Antalya Dayanışma Akademisi, dün düzenlediği 'Şehir Hastaneleri Gerçeği' konulu ders ile, öğretim yılının son dersini Kaleiçi Badem altı kafede verdi.

Paylaş

Mahir DOĞAN
Antalya

 

Antalya Dayanışma Akademisi, dün düzenlediği Şehir Hastaneleri Gerçeği konulu ders ile, öğretim yılının son dersini Kaleiçi Badem altı kafe de verdi.

OHAL yasalarının çıkardığı KHK ile görevinden ihraç edilen, barış bildirisi imzacılarından Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Nursel Şahin Dayanışma Akademisi’nin bu öğretim yılının son dersini verdi. Yoğun bir izleyicinin katıldığı ‘’Şehir Hastaneleri’’nin dünü, bugünü ve muhtemel yarını hakkında geniş bir sunum yapan Prof.Dr.Nursel Şahin, yeni neo liberal ekonomilerde hasta ve hastanelerin nasıl sermayenin hizmetine sunularak devasa bir pazar yaratılıp, ranta açıldığı konusunda detaylı açıklamalarda bulundu.

KHK’lerle hukuksuz bir şekilde işlerinden atılan Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve Akdeniz Üniversitesinin mezuniyet töreninde açtıkları pankart sonucu gözaltına alınan öğrencilerin bir an önce serbest bırakılmalarını talep eden Şahin, ‘’Maalesef Gülmen ve Özakça açlık grevlerinde 100 günü geride bıraktılar. Bu sesi iktidarı elinde bulunduranlar duymalıdır’’ dedi.

Şahin sunumunda ‘’ Türkiye’de 24 ocak kararları ve 12 Eylül 1980’de alınan kararlar sağlıkta neoliberal dönüşümler ‘sağlık reformları’ adı adlında ortaya çıktı. 1983-2002 yılları ‘sağlıkta mega proje’, ‘sağlık reformları’, ‘sağlıkta dönüşüm’ vb adı altında özel sektörü desteklemeye yönelik çeşitli girişimler oldu’’ diyerek,  Kamu sağlık kuruluşlarının işletme biçimine dönüştürülerek piyasalaştırılması, özelleştirme-özerkleştirme-işletmeleştirme süreçleriyle gelinen son noktayı, şehir hastanelerine nasıl ve hangi yollardan gelindiğini ve bu gün şehir hastanelerinin gelecek kuşaklara nasıl bir borç yükü bırakacağını örnekleri ile anlattı. Şahin, tüm yaşananlara rağmen çözümün imkânsız olmadığını fakat zor olduğunun altını çizdi.
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bitki ve böcek işgali Antarktika'yı tehdit ediyor

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...