18 Haziran 2017 13:53

Canlı hayvan pazarında yaprak kımıldamıyor

Artan et fiyatları, canlı hayvan pazarını vurdu. Erzurum'un Oltu ilçesindeki pazarda satış yapamayan besiciler bir çıkar yol bulmaya çalışıyor.

Paylaş

Erzurum'un Oltu ilçesindeki canlı hayvan pazarında, artan et fiyatlarından kaynaklı canlı hayvan fiyatlarının da yükselmesi yüzünden yaprak kımıldamıyor. Çevre ilçelerden getirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara alıcı çıkmaması, yetiştiriciyi zor durumda bıraktı. Besici Selami Düzgün, "Fiyatlar pahalı, alıcı yok" diyor.

İlçe merkezinde her hafta sonu olan Cumartesi günleri kurulan hayvan pazarı çevre il ve ilçelere de hitap ediyor. Son günlerde et fiyatlarının artması, canlı hayvan pazarına getirilen hayvanların fiyatların da astronomik olarak yükselmesine neden oldu. Alışverişin yok denecek kadar az olması hayvan besicilerini endişelendiriyor.

Besici Selami Düzgün bugünlerde pazarın ve piyasaların çok durgun olduğunu belirterek zor durumda olduklarını söylüyor. Büyük umutlarla beslediklerini hayvanların ellerinde kaldığını ifade eden Düzgün, sözlerini şöyle sürdürüyor:

"Bir aylık buzağı 2500 ila 3000 bin lira. Bir yaşındaki dana 6000 ile 8000 lira. Kaliteli bir inek ise 14000 ile 20000 lira. Geçen yıla göre fiyatlar 1.5 kat artmış durumda. Pazarın durumu berbat. Fiyatlar çok pahalı olunca büyük umutlarla beslediğimiz hayvanlar elimizde kaldı. Bunları satamadığımız sürece bakımları da artı bir masraf getiriyor. Fiyatların artış nedeni yerli hayvan sayısının az olması. Çünkü çiftçisinden, besicisine herkes endişeli olunca hayvan yetiştirmiyor. Yemleri bile çok pahalı. Pazara küçükbaş hayvan gelmezken büyükbaş hayvan sayısı da yok denecek kadar az." (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

12 yıl önce öldürülen Sevda Toper'in katil zanlıları bulundu

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...