18 Haziran 2017 13:31

Gıda Mühendisleri Odası'ndan asker zehirlenmeleri açıklaması

Gıda Mühendisleri Odası, Manisa'da 700'ün üzerinde askerin zehirlenmesine dair açıklamasında gıda mühendisi istihdamına dikkat çekti.

Paylaş

Gıda Mühendisleri Odası, Manisa'da yemekten zehirlenen askerlerle ilgili açıklama yaparak, gıda hizmet alım ihalelerinde firmaların üst düzey hizmet değil fiyatları kırımı yapmak için yarıştığını ifade etti. Oda kamuda yeteri kadar gıda mühendisi istihdam edilmemesinin de kamu kurumlarında yaşanan gıda zehirlenmelerinin önünü açtığını belirtti.

Manisa'da yediği yemek nedeniyle 700'ün üzerinde asker zehirlendi. Benzer vakalar daha önce de yaşanmış, bir asker yaşamını yitirmişti. Konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yapan Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, üst üste yaşanan “gıda zehirlenmeleri” kabul edilemez olduğuna dikkat çekerek, “ Hayati konulardaki hizmet alımında yaşanan rekabet, üst düzey standartlarda verilmesi gereken hizmet şartlarının olabildiğince düşük şartlarda sunulması ile gerçekleşmektedir. Hizmet alım ihalesine giren firmaların maliyetinin altındaki fiyatlara kadar 'kırım' yapması, okul çocuklarımızın ve gençlerimizin de 'kırılmasına' sebep olmaktadır” dedi.

'YETERLİ GIDA MÜHENDİSİ ATANMIYOR'

Oda açıklamasında, toplu yemek tüketimi  için yapılan ihalelerin şartnameleri hazırlanırken, hizmeti vermeye aday tüm firmalarda “Gıda Mühendisi” istihdamı şartı aranması gerektiğini belirtti. Açıklamada kamuda yeterli sayıda gıda mühendisinin istihdam edilmediğine de değinilerek,  “Gıda Mühendisinin olmadığı gıda üretimi eksiktir, güvensizdir. TSK’nin kendi içindeki denetimleri, eksiksiz ve donanımlı bir şekilde yapabilmesi için kadrolu ya da muvazzaf personel istihdamına önem vermesi gerekmektedir. Kamuda yeterli sayıda Gıda Mühendisi istihdamı sağlanmalıdır. Geçen hafta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan personel atamalarından 328 tanesini Gıda Mühendisleri oluşturmaktadır. Bu sayı etkin ve güvenilir bir gıda denetiminin olması için yeterli değildir” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Twitter'da 100 milyon takipçiye ulaşan ilk isim: Katy Perry

SONRAKİ HABER

Erdoğan'dan Doğu Akdeniz açıklaması: Yaptırım tehditleri bizi vazgeçiremez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa