18 Haziran 2017 10:37

Kolombiya'da bombalı saldırı: 3 ölü, 10 yaralı

Kolombiya'nın Başkenti Bogoto’daki Andino alışveriş merkezinde gerçekleşen bombalı saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti.

Paylaş

Filiz YAVUZ

Kolombiya’nın başkenti Bogoto’da bulunan bir alışveriş merkezinde patlama oldu. Patlamada biri Fransız vatandaşı olmak üzere 3 kişinin hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. Olayla ilgili incelemeler sürerken, bazı yerel basın organları tarafından hedef gösterilen Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), saldırıyı kınadı.

Başkenti Bogoto’daki Andino alışveriş merkezinde patlama oldu. İlk belirlemelere göre alışveriş merkezinin tuvaletlerinden birinde gerçekleşen patlama 3 kişinin ölümüne, 10 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

Ölenler arasında 23 yaşındaki bir Fransız vatandaşının da bulunduğu belirtildi. Kolombiya basınına göre Fransız genç, 6 aydır bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında Bogoto’nın yoksul mahallelerinden birinde çalışma yürütüyordu. Diğer iki kurbanın ise 27 yaşında Ana María Gutiérrez ve 31 yaşında Lady Paola Jaimes olduğu açıklandı.

Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, barış düşmanlarının istediklerini alamayacaklarını söyleyerek, olayla ilgili soruşturmanın başladığını duyurdu. Ailelerle dayanışma içinde olduğunu vurgulayan Başkan, incelemelerde bulunmak üzere Andino alışveriş merkezine gitti.

Bazı yerel basın organlarında saldırının faili olarak işaret edilen FARC ise saldırıyı kınadı. FARC lideri Rodrigo Londoño, Twitter’dan "Bogota kurbanlarıyla dayanışma içindeyiz. Böylesi bir eylem sadece barış ve uzlaşmaya giden yolları kapatmak isteyenlerden gelebilir” mesajını paylaştı.  FARC adına hükümetle müzakereleri yürüten başmüzakereci Ivan Marquez de yine Twitter'dan "Barış, Andino alışveriş merkezindeki gibi üzücü olayları Kolombiya'dan uzaklaştırmalı. Kim barışı sabote etmek ve ona zarar vermek istiyor?” diye yazdı. (Madrid/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Adalet Yürüyüşü'nde fenalaşan bir kişi hastaneye kaldırıldı

SONRAKİ HABER

Kop Dağı tünel inşaatında çalışan inşaat işçileri ücretleri için 3 gündür grevde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa