18 Haziran 2017 10:36

‘İslami terör’ karşıtı gösteriye katılım düşük oldu

Almanya'da yaşayan Müslümanların, İslamcı örgütler tarafından gerçekleştirilen katliamları protesto etmek için yaptığı eyleme katılım düşük oldu.

Paylaş

Yücel ÖZDEMİR
Köln

Almanya’da yaşayan Müslümanların, İslamcı örgütler tarafından yapılan katliamları protesto etmek üzere cumartesi günü Köln’deki Heumarkt meydanında yaptıkları eyleme katılım beklenenin altında kaldı.

İlahiyatçı Suriye kökenli Lamya Kaddor ve Lübnan kökenli Tarık Muhamed tarafından ilk çağrısı yapılan, Almanya Müslümanları Merkez Koseyi (ZDM), Almanya Türk Toplumu (ATT), kiliseler, çok sayıda Müslüman kurumu ve inisiyatifi tarafından desteklenen gösteriye Almanya çapında katılım çağrısı yapılmıştı.

DİYANET İŞLERİNE BAĞLI DİTİB DESTEKLEMEDİ

“Müslümanlar ve dostları teröre karşı” sloganı altında yapılan miting ve gösteri öncesinde basında özellikle Diyanet Başkanlığı’nın Almanya’daki uzantısı Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından desteklenmemesi tartışmalara yol açmıştı. İlk etapta gösteriye destek vereceğini ve katılım sağlayacağını açıklayan DİTİB yöneticileri, daha sonra kendilerinin “teröre karşı bir çok açıklama yaptığını ve Ramazan ayında sıcaklık nedeniyle eyleme katılmayacağı”nı açıklamıştı.

Başta Başbakan Angela Merkel olmak üzere, İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ve Adalet Bakanı Heiko Maas da DİTİB’in “terörle İslam arasına mesafe koymak üzere” yapılan gösteriye katılmamasını eleştirdi.

ALMANLARIN KATILIMI DAHA YÜKSEK OLDU

DİTİB’in yanı sıra Milli Görüş başta olmak üzere diğer Türkiyeli İslami örgütler de eyleme katılmadı. Eyleme destek verdiğini açıklayan Almanya Türk Toplumu ise sadece temsil düzeyinde eylemde hazır bulundu. Katılanlar Ahmediye Cemaati gibi fazla etkisi olmayan gruplar oldu.

Heumarkt alanındaki saldırılarda hayatını kaybedenlerin anısında yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra, gösteri çağrısı yağan Lamya Kaddor, eylemle İslam adına suçsuz insanları katleden teröristlerle aralarına mesafe koymak istediklerini söyledi. Köln’lü Kaberatist Fatih Çevikkollu da yaptığı konuşmada insanlar arasında din, ulus, cinsiyet ayrımcılığına karşı Köln’den anlamlı bir mesaj vermek üzere toplandıklarını belitti.

Basının da önceden verdiği geniş haberlere rağmen katılım beklenen çok altında kaldı.

Köln polisi mitinge 500 kadar insanın katıldığını, yürüyüş sırasında sayının bine yaklaştığını ifade etti. Eylemin organizatörü Kaddor ise eylem bittiğinde alanda 3 bin-3 bin 500 kadar insanın toplandığını, katılımın beklediklerinin altında kaldığını ifade etti. Eylem katılanlar arasında Almanların sayısının Müslümanlardan fazla olduğu da dikkat çekti.

Kaddor buna rağmen “teröre karşı eylemler” yapmaya devam edeceklerini belitti.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Oslo’da Türkiye kökenli bir kişi evinde ölü bulundu

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...