Besteci Sabahattin Kalender vefat etti

Besteci Sabahattin Kalender vefat etti

SENARYOSUNU Yılmaz Güney, Yaşar Kemal ve Halit Refiğ’in yazdığı, Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Karacaoğlan’ın Kara Sevdası” filminin de müziklerinin yapımcısı, klasik batı müziği bestecisi ve Ankara Devlet Opera Orkestrasında uzun yıllar orkestra şefi olarak görev alan Sabahattin Kalender, 93 yaşında aramızdan ayrıldı&

SENARYOSUNU Yılmaz Güney, Yaşar Kemal ve Halit Refiğ’in yazdığı, Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Karacaoğlan’ın Kara Sevdası” filminin de müziklerinin yapımcısı, klasik batı müziği bestecisi ve Ankara Devlet Opera Orkestrasında uzun yıllar orkestra şefi olarak görev alan Sabahattin Kalender, 93 yaşında aramızdan ayrıldı…
Klasik Batı Müziği Bestecisi Sabahattin Kalender, 7 Temmuz Cumartesi günü Hollanda’nın Den Haag şehrinde 93 yaşında hayata gözlerini yumdu. 1919 Kosova doğumlu Sabahattin Kalender, Atatürk’ün 1924’te Ankara’da kurdurduğu Ankara Musiki Muallim Mektebi’nin ve 1936’da kurulan Ankara Devlet Konservatuvarının (Bugün Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı) hayatta kalan en eski mezunu idi.
Daha öğrenci olarak Musiki Muallim Mektebi’nde okuduğu sırada Atatürk’ün Devlet Konservatuarını kurmak üzere Ankara’ya davet ettiği Paul Hindemith’in dikkatini çekmişti. Atatürk’ün huzurunda okulunu temsil etmiş, piyano konserleri vermiş olan Sabahattin Kalender, 1938’de Ankara Devlet Konservatuvarına girerek Hasan Ferit Alnar’ın öğrencisi oldu. 1943’de kompozisyon bölümünü bitirdi, 1948 yılında devlet bursuyla Fransa’ya gönderildi. Paris’te 20. yüzyılın ünlü Fransız bestecileri Arthur Honegger ve Darius Milhaud’ dan kompozisyon, o dönemin ünlü şefleri Charles Münch ve Jean Fournet’den orkestra şefliği öğrenmeye devam etti. 1951’de École Normale de Musique de Paris’i bitirerek Türkiye’ye döndü.
Ankara Devlet Opera Orkestrasında uzun yıllar orkestra şefi olarak çalışan Kalender, aynı zamanda Devlet Konservatuvarında da yıllarca ders vermiş, birçok virtüöz ve orkestra şefi yetiştirmiştir. Besteci, orkestra şefi ve konservatuvar öğretmeni olarak Ankara’nın müzik yaşamına uzun yıllar emek veren Kalender, Ankara’daki çeşitli klasik batı müziği kurumlarında etkinliklerini doksanlı yılların sonlarına değin sürdürmüş, bu arada Jandarma Komutanlığı Bandosu şeflerini de o eğitmiştir.
Operalar, sahne ve film müzikleri, orkestra ve yaylılar için çeşitli parçalar bestelemiş olan Kalender, orkestra şefi olarak Türkiye’yi yurt dışında birçok defa başarıyla temsil etmiştir. Halk müziği parçalarına “modal teknik” uygulayarak bestelediği orkestra suitleri çok beğenilmiştir. Bunlardan “Köy Oyaları” 1970 yılında TRT’nin açtığı “Orkestra Yapıtları Yarışması”nda birincilik ödülü kazanmıştı. “Boncuklar” suiti de TRT klasik Batı müziği yayınlarında sık sık çalınır. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net